Senegal / Rezerwat Fathala
Artykuły: txE40. Safari w rezerwacie Fathala
Trwająca nieco ponad godzinę przejażdżka po rezerwacie w poszukiwaniu - jak to się mówi - dzikich zwierząt, sprowadzająca się w końcu pory suchej (wówczas na takim safari był Roweromaniak) do odwiedzenia wodopoju i miejsc dokarmiania. W tym okresie jedynym problemem może być odszukanie niezależnych od dokarmiania żyraf, łatwiej sobie radzących w okresie mniejszej dostępności zieleniny - siegają po prostu wyżej od innych zwierząt. Dla Roweromaniaka największymi atrakcjami safari były: polowanie na bąkojady i należący do hipopotama kutas - monstrum.

Polowanie na bąkojady
Bąkojady to ptaki wielkości gołębia spędzające życie na mozolnym wydłubywaniu co smakowitszych insektów z ciał dużych ssaków jak antylopy, nosorożce, bawoły czy żyrafy i zwykle można je dostrzec jedynie na ciałach żywicieli. Podczas afrykańskich wakacji widuje się te ptaszki zazwyczaj jedynie w trakcie samochodowych objazdów sawanny zwanych safari. Jednak takie safari organizuje się dla oglądania dużych zwierząt, którym można przypatrzeć się jedynie z pewnej odległości - dobrej do oglądania i sfotografowania stada bawołów, ale niekoniecznie odpowiedniej do portretowania małych ptaków, więc upolowanie bąkojada w pełnej krasie nie jest łatwe. Posiadacze jedynie smartfonów lub tabletów mogą liczyć - w najlepszym razie - jedynie na kilka drobnych ciałek przyklejonych do nosorożca, które co prawda udaje się od ciała nosiciela odróżnić (chociaż nie zawsze), ale których koloru dzioba już określić łatwo nie będzie - a dziób jest istotną cechą rozpoznawczą gatunku. Trzeba więc mieć jakieś ustrojstwo ze sporym zoomem, a i wówczas polowanie łatwe nie jest tym bardziej, że niejednokrotnie trudno zdecydować się czy pstrykać bąkojada, czy też jego nosiciela. Brakuje czasu nawet na ustawienie kadru, a o ręcznych ustawieniach czegokolwiek można zapomnieć. Fotografuje się z ręki na dużym powiększeniu bez możliwości oparcia się o cokolwiek, co preferuje lekkie ultrazoomy z wizjerem dla oka - aparat przytknięty do oka jest stabilniejszy niż trzymany przed sobą. Przewidywanie podobnych sytuacji skłoniło Roweromaniaka do kupna przed planowanym wyjazdem takiego właśnie małego aparatu z dużym zoomem[1], co okazało się najszczęśliwszym z przedwyjazdowych pomysłów zakupowych.
Roweromaniak na bąkojady polował dwukrotnie: w rezerwatach Bandia i Fathala. Lepsze efekty dało to drugie, o tydzień późniejsze. Nie ma jak doświadczenie...
ps. Podczas polowania na statyczne bąkojady przydatny jest sprawny stabilizator, jednak warto przeszkolić się w szybkim jego włączaniu/wyłączaniu - fotografowanie na dużym zoomie obiektów szybko poruszających się (np. ptaki w locie) jest zdecydowanie utrudnione, a podczas safari takie obiekty pstryka się często. Dobrym rozwiązaniem okazało się przypisanie wyłącznika stabilizacji do jednego z programowalnych przycisków aparatu.

Lwy francuskie
Senegal był przez lata kolonią francuską. Chociaż po uzyskaniu samodzielności próbowano negować wpływ tradycji i obyczajów francuskich, na nic to się zdało. Prawda okazała się brutalna: nawet zwierzęta przejęły obyczaje powszechnie francuskimi zwane, przynajmniej jeżeli chodzi o seks - jak to udowadnia załączony filmik.
Czy jeszcze ktoś uważa iż matka natura wymyśliła seks jedynie dla szybkiego zapłodnienia samicy i że wszelkie odstępstwa od tej formy są wyuzdaniem podsuniętym przez szatana, naturze nieznanym? A może akt ten powinien odbyć się w pozycji misjonarskiej, szybko i bez przyjemności (szczególnie dla samic), a najlepiej we włosienicy? Jeżeli tak, niech jeszcze raz obejrzy ten klip.

[Data utworzenia: 05 kwietnia 2020]


txE400. Safari w rezerwacie Fathala [wybrane]

Przypisy:
[1] Wcześniejsze aparaty Roweromaniaka były raczej urządzeniami sporych rozmiarów tak, że niektórzy brali je nawet za urządzenia profesjonalne. Roweromaniak miał wcześniej na stanie jeden niewielki aparacik kupiony dla Żony Roweromaniaka, jednak to jest urządzonko dziesięcioletnie, bez stabilizacji, z niewielkim zoomem (x3) i średnią jakością zdjęć.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia z rezerwatu Fathala: [wszystko], [wybrane], safari: [wszystko], [wybrane], [pozostałe], spacer z lwami: [wszystko], [wybrane], niecenzuralne, odsłona 1, odsłona 2, odsłona 3, poza sesją, [pozostałe] zdjęcia ze spaceru, kutasa-olbrzyma oraz [pozostałe] zdjęcia rezerwatu. Zob. też zwierzęta: nosorożca, bawoły, bąkojady, kanie i krokodyle, przyrodzenie strusia. Zob. też filmy z Fathali.
Uzupełnienie: Senegambia, dzień dwunasty (10 marca 2023)
Link zewn.: www.fathala.com.