Puszcza Notecka / Sieraków
Kościoły: k1003. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Sierakowie
Pierwszy kościół parafialny w Sierakowie wzniesiono w XII lub XIII w. Stał po zachodniej stronie rynku. W XVII w. Piotr Opaliński nakazał jego rozbiórkę (groził zawaleniem) a na jego miejscu postawił nowy. Kazimierz Grzybowski w swojej monografii pisał: Piotr Opaliński, powróciwszy szczęśliwie z wojny moskiewskiej, rozpoczął w r. 1619 budowę wspaniałej świątyni pod wezwaniem Niepokalanie Poczętej Najśw. Marji Panny. Jednocześnie funduje on i rozpoczyna budowę klasztoru dla bernardynów. Po śmierci Piotra budowę kontynuowała jego żona Zofia, a następnie synowie Krzysztof i Łukasz. Budowę powierzono architektowi włoskiemu Krzysztofowi Bonadurze Starszemu.
Pierwotnie kościół zaplanowano i wzniesiono jako budowlę bezwieżową z przylegającymi zabudowaniami klasztornymi. Wieże nakazała dobudować w roku 1740. Katarzyna Opalińska.
W pożarze, który w roku 1817 strawił nieomal całe miasto kościół ocalał, pomimo spalenia się wież i sklepienia. Zniszczeniu uległy m. in. kościół parafialny w rynku oraz budynki klasztorne. Wskutek dekretu króla pruskiego o kasacie zakonu bernardynów w Sierakowie (1819), kościół przeznaczono na parafialny, którą to funkcję pełni do dziś. Zgliszcza klasztoru rozebrano wykorzystując fragmenty fundamentów do budowy plebanii. Wieże kościoła odbudowano w roku 1865.
W podziemnej krypcie kościoła do 1991 r. znajdowały się sarkofagi z prochami rodu Opalińskich, przeniesione w 1995 (po konserwacji) r. do nowopowstałego mauzoleum w sierakowskim zamku.
[Data utworzenia: brak informacji]


1138A. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Sierakowie

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Sierakowa: [wszystko], kościół parafialny, plebanię, kościół poewangelicki: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze] i po zawaleniu się oraz zamek Opalińskich, cmentarz oraz [pozostałe].
Literatura: Lit. 3.1, AZA str. 115, PM-S str. 136, Lit. 9.1. str. 120.
Rejestr zab.: 2498/A z dnia 11/09/1953.