Pleszew i okolice / Dobrzyca
Dwory: d1700. Pałac Gorzeńskich w Dobrzycy
Pałac w Dobrzycy zbudowany został w końcu XVIII w. przez architekta Stanisława Zawadzkiego dla Augustyna Gorzeńskiego, właściciela dóbr dobrzyckich, w miejscu zaniedbanego XVI-wiecznego zamku, sięgającego historią w wiek XIV, z częściowym wykorzystaniem jego murów. Ujednolicono bryłę budowli, od pd.-wsch. dostawiono czterokolumnowy portyk tworząc paradne wejście. Dodano reprezentacyjną klatkę schodową, a wszystkie pomieszczenia wyposażono we wspaniałe dekoracje malarskie braci Antoniego i Franciszka Smuglewiczów oraz Roberta Stankiewicza. Wystroju dopełniały mozaiki parkietowe, obrazy ścienne, sztukaterie Michała Ceptowskiego i meble królewskie, jak je opisuje siostrzeniec właściciela, Adam Turno.

Tworzące kąt prosty skrzydła pałacu nasunęły niektórym myśl, że może to być symbol wolnomularski (przez skojarzenie z węgielnicą (kątownikiem murarskim) - Antoni Gorzeński był masonem). Jednakże symbolem masonów jest nie sama węgielnica, lecz jej połączenie cyrklem, którego w założeniu pałacu dopatrzyć się nie sposób, chociaż np. wytyczenie ścieżek od obu skrzydeł pałacu do groty i zaznaczenie tejże niewielkim budynkiem na powierzchni byłoby łatwe, tanie i stworzyłoby cyrkiel idealny. Nie ulega też wątpliwości, że budynek stoi na fundamentach pamiętających czasy, gdy o wolnomularstwie nikomu się jeszcze nie śniło.

Pałac położony jest w północnej części romantycznego parku o pow. 9,2 ha. Nieopodal stoi oficyna, a na sztucznej wyspie jednego ze stawów - monopter. Jest też panteon (miniatura rzymskiego) z podziemiami i grota, uważana za miejsce zgromadzeń loży masońskiej.

Obecnie w pałacu mieści się muzeum administrowane przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego (od 2009 Muzeum Ziemiaństwa).

Unikalną cechą dobrzyckiego pałacu są dekoracje wnętrz - iluzjonistyczne freski z przełomu XVIII i XIX wieku - zachowane w prawie wszystkich salach. Sale parteru pełniły pomieszczeń prywatnych. Znajdują się tutaj sypialnie, garderoba, salonik z kominkiem i salon dzienny ozdobiony pejzarzem fantastycznym. Na piętro prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.
Pomieszczenia piętra miały charakter reprezentacyjny. Obejrzeć można:

  • salę narożną, tzw. bibliotekę (wystawa stała dziejów dobrzyckiego Bractwa Strzeleckiego, istniejącego od roku 1802),
  • salę balową z olbrzymim żyrandolem,
  • salę egipską,
  • salon ze sztukaterią Michała Ceptowicza oraz
  • salonik groteskowy.

    Wystrój wnętrz odpowiada gustom i zainteresowaniom artystycznym właścicieli, Aleksandry i Augustyna Gorzeńskich, będących niewątpliwie współprojektantami dekoracji.

    Sala balowa pałacu w Dobrzycy
    Ozdobiona w latach 1800-01 iluzjonistycznymi malowidłami przez Antoniego Smuglewicza sala zachwyca zdobieniami. Szczególną uwagę zwraca zwierciadlane sklepienie z obłokami i parą amorków oraz dobrze dobrany współczesny żyrandol, pochodzący jakoby z warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

    Przedpokoje pałacu w Dobrzycy
    Główne wejście pałacu wprowadza do dolnej sieni - prostokątnego pomieszczenia otwartego na boczne korytarze i klatkę schodową. Ściany sieni pokryte są na malowanym boniowaniem udającym płytki kamienne. Drzwi na wprost wejścia wiodą do antykamery poprzedzajacej jadalnię. Górny westybul ma te same wymiary i układ z tym, że portal wejściowy zastępuje wnęka z wysokim, półkoliście zamkniętym oknem. Oba przedpokoje łączy klatka schodowa zdobiona iluzorycznym malowidłem udającym śródziemnomorski antyczny pejzaż wyłaniający się zza wspartego na jońskich kolumnach okna.

    Salon z pejzażem w Dobrzycy
    Reprezentacyjne pomieszczenie z charakterystycznym pejzażem i pozostałymi zdobieniami nawiązującymi do rzymskiego antyku, których styl przypisuje się Antoniemu Smuglewiczowi. W narożnikach współczesne kominki będące replikami pieców pałacowych w Małej Wsi k/Grójca.

    Salonik groteskowy w Dobrzycy
    Najbogatsze pod względem ilośći zachowanych malowideł pomieszczenie pałacu zawdzięczające swój wystrój mało znanemu malarzowi Robertowi Stankiewiczowi (zachowała sie jego sygnatura).

    Sala ze sztukateriami w Dobrzycy
    Jedyny salonik pałacu zdobiony sztukateriami. Zachowne sygnatury z datą 1804 pozwoliły na identyfikację twórcy dekoracji salonu, którym okazał się znany w Wielkopolsce sztukator Michał Ceptowski.

    [Data utworzenia: brak informacji]


    d17000. Pałac Gorzeńskich w Dobrzycy [wybrane]

    Powiązania 

    Zobacz: Zdjęcia zespołu pałacowego: [wszystko], [wybrane], pałac: [wszystko], [wybrane], pałac z zewnątrz: [wszystko], [za dnia], [nocą], wnętrza pałacowe: [wszystko], [wybrane], sala balowa: [ogólne] i żyrandol, przedpokoje, klatka schodowa, westybule, salon z pejzażem, salon z amorkami, salonik groteskowy, sala ze sztukateriami i [pozostałe] oraz park: [wszystko], [wybrane], platan, paklon, monopter, panteon, oficyna, grota i [pozostałe] zdjęcia parku.
    Uzupełnienie: Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy
    Linki zewn.: Wikipedia, muzeum.
    Literatura: DiP str. 85, 155 str. 33, AZA str. 211, Lit. 6.2, Lit. 6.3, Lit. 9.8. str. 155.