Pleszew i okolice / Dobrzyca
Muzea i skanseny: M1701. Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy
Po wojnie majątek dobrzycki wraz z parkiem i pałacem przejąło państwo. W różnych okresach czasu w pałacu znajdowały się: mieszkania prywatne, biura, biblioteka przedszkole i szkoła. Brak należytej konserwacji oraz odpowiedzialnego za całość właściciela doprowadził nieomal do ruiny zarówno budynki, jak też park dworski.
Pomysł przekształcenia zespołu pałacowo-parkowego na muzeum wysunął w połowie lat siedemdziesiątych ub. w. profesor Kazimierz Malinowski, ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, jednakpomysł upadł wraz ze śmiercią autora. Powrócono do niego w latach osiemdziesiatych - od 1988 pałac wraz z parkiem stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. W roku 1996 powstało Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy, od 1999 administrowane przez powiat pleszewski, a od lipca 2002 przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego i wówczas też ślimaczące się prace renowacyjne przy pałacu nabrały tempa.
Zgodnie ze statutem celem działalności Muzeum jest
  • utrzymywanie walorów historycznych zespołu pałacowo – parkowego
  • prowadzenie działalności wydawniczej
  • prowadzenie biblioteki naukowej muzeum.
    [Brak jest wzmianki o planowanym wcześniej utworzeniu kolekcji masoników i przekształceniu Dobrzycy w muzeum wolnomularstwa, idei, którą zniszczyła wściekła nagonka różnych narodowych oszołomów; projekt ten ostatecznie upadł i zamiast niego utworzono w 2009 r. Muzeum Ziemiaństwa.]
    W XXV Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2004 za konserwację i renowację polichromii w pałacu Muzeum otrzymało I nagrodę w dziedzinie Dokonania z zakresu konserwacji, przyznaną przez Ministra Kultury.

    Na zespół składają się:

  • pałac pełniący funkcje muzealne;
  • park (9,2 ha) z czterema stawami oraz
  • oficyna z pokojami gościnnymi.

    [Data utworzenia: brak informacji]


    Powiązania 

    Zobacz: Zdjęcia zespołu pałacowego: [wszystko], [wybrane], pałac: [wszystko], [wybrane], pałac z zewnątrz: [wszystko], [za dnia], [nocą], wnętrza pałacowe: [wszystko], [wybrane], sala balowa: [ogólne] i żyrandol, przedpokoje, klatka schodowa, westybule, salon z pejzażem, salon z amorkami, salonik groteskowy, sala ze sztukateriami i [pozostałe] oraz park: [wszystko], [wybrane], platan, paklon, monopter, panteon, oficyna, grota i [pozostałe] zdjęcia parku.
    Link zewn.: Strona muzeum.
    Literatura: DiP str. 85, 155 str. 33, AZA str. 211, Lit. 6.2, Lit. 6.3, Lit. 9.8. str. 155.