Kalisz i okolice / Opatówek
Tereny zielone: z0501. Park pałacowy w Opatówku
Pozostałość po nieistniejącym założeniu parkowo-pałacowym. Na położonym w parku wzgórzu, wznosił się niegdyś zamek a później pałac. Z dawnych budynków zespołu pałacowo-parkowego do dziś zachowała się jedynie oficyna pałacowa.
Park istniał już w czasach, gdy Opatówek był własnością biskupów gnieźnieńskich (przed XIX w.). Został odnowiony i rozplanowany w stylu angielskim przez gen. Zajączka. Obecna powierzchnia parku wynosi ok. 15 ha. W parku jest staw połączony kanałem z rzeczką Cienią - pozostałość po fosie otaczającej niegdyś zamek. Nad kanałem przerzucono najstarszy w Królestwie Polskim żeliwny most. Wejście do parku prowadzi przez ozdobną bramę pałacu Szlösserów.

Brama pałacu Szlösserów w Opatówku
Powstała w pocz. XX w. i prowadziła na dziedziniec pałacowy. Z oryginalnej konstrukcji zachowały się ozdobione żłobieniami boczne słupy połączone na wysokości ok. 4 m metalową płytą z inicjałami "KS" (Karol Schlösser?). Pierwotna brama była rozsuwana i zapewne żeliwna; jej skrzydła mogły chować się wewnątrz szerokich słupów bocznych.

Żeliwny mostek w Opatówku
Najstarszy na terenie byłego Królestwa Polskiego most żeliwny powstały w 1824 r. Połączył brzegi kanału biegnącego od parkowego stawu do rzeczki Cienia. Przepiękny konstrukcyjnie, zeszpecony jednak "nowożytną" balustradą zamontowaną w miejscu oryginalnej, oddanej na złom[1].

[Data utworzenia: 05 grudnia 2010]


z0501. Park pałacowy w Opatówku

Przypisy:
[1] W czasach realkomuny kawał blachy i drutu nie był uważany za zabytek, gdy więc wandale odłamali oryginalną balustradę i zrzucili do wody, nikogo to nie obeszło. Balustradę wydobyto później jedynie po to, aby przy jej pomocy wykonać plan zbiórki złomu.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienie: Wzgórze zamkowe w Opatówku
Link zewn.: Strona biblioteki w Opatówku.
Literatura: Lit. 9.1. str. 51.