Dodatki (4): xdk02. Zakon franciszkanów
Oficjalnie: Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum - OFM) założony został przez św. Franciszka z Asyżu w 1209 r. na podstawie ustnego zatwierdzenia przez papieża Inocentego III. Regułę zakonną św. Franciszka zatwierdził w 1223 roku papież Honoriusz III bullą Solet annuere. Kładła ona szczególny nacisk na duchową wartość ubóstwa, co doprowadzało do konfliktów z hierarchią kościelną, na ogół przyzwyczajoną do zbytków (ruch franciszkański był odpowiedzią na pogoń hierarchów za dobrami doczesnymi i władzą świecką).
Wkrótce po śmierci założyciela wspónoty franciszkańskie zaczęły się rozdzielać na mniej stanowczy odłam franciszkanów konwentualnych i bardziej rygorystyczny franciszkanów obserwantów, zwanych w Polsce bernardynami; później wyodrębnił się również trzeci duży odłam - zakon kapucynów.
Rozłamy we wspólnocie franciszkańskiej doprowadzały do konfliktów wewnętrznych, często widocznych w rywalizacji zakonów o względy władców i dochody z przeprowadzania obrzędów religijnych.Jeszcze przed wyodrębnieniem się kapucynów rozłamy we wspólnotach zakonnych usiłował powstrzymać papież Leon X (bulla Ite et vos ad vineam meam), jednak bez większych efektów; do bardziej znanych w Polsce późniejszych odłamów franciszkańskich należy zakon reformatów. Używanie nowych nazw dla późniejszych odłamów zostało przez Watykan zakazane w 1911 r.; do dzisiaj funkcjonują "stare" męskie gałęzie zakonu: franciszkanie konwentualni, obserwanci (w Polsce znani jako bernardyni) i kapucyni, wspólnoty żeńskie (klaryski i bernardynki) oraz świeccy tercjarze.
[Data utworzenia: 03 lutego 2009] |
Powiązania 
Artykuł: Franciszkanie w Poznaniu
Linki zewn.: Podział zakonów franciszkańskich, franciszkanie.net, franciszkanie.pl, Wikipedia.