Poznań / Park Jana Pawła II
Uzupełnienia: x1462. Lutowa wiosna 2024
Pani Aura choruje coś w ostatnich czasach i to poważnie - pory roku jej się zdecydowanie poprzestawiały:
  • jesień była w sierpniu (byłem wówczas na całkiem udanym grzybobraniu, jednak zmarzłem co-nieco we właściwym co do daty letnim śpiworze chociaż miałem ze sobą przenaczone na jesień śpioszki),
  • zima przyszła w listopadzie (i to jaka: ze śniegiem i solidnym mrozem) oraz
  • wiosna wyraźnie szykuje się do przyjścia w lutym - zakwitły już pierwsze kwiatki forsycji; o przebiśniegach nie wspomnę - te kwitną już od dwóch tygodni.
    Lutowa wiona ma trwać do 4 marca (15 stopni), piątego ma być chłodniej, a od szóstego - przymrozki. Pierwszego marca widać było pracujące pszczoły.
    Pierwszy atak tej choroby odnotowała Pani Aura już w roku 2022 (zima z obfitym śniegiem panująca przez trzy tygodnie grudnia zakończona kilkunastostopniowym ociepleniem przed sylwestrem), jednak później chróbsko się cofnęło i wiosna była raczej spóźniona z majowymi przymrozkami w Poznaniu i nawet czerwcowymi gdzieś koło Suwałk. Wiosenne opóźnienie utrzymywało się również w innych częściach świata: monsun w Indiach i na Cejlonie się opóźnił co Roweromaniakostwo odczuli na własnej skórze jako ponadstandardowy upał w czerwcu w Śrinagarze i nadspodziewanie dużą ilość opadów podczas listopadowych wakacji w Sri Lance. Jednak w Azji to opóźnienie pozostało i przeszło - jak się wydaje - w normalną zimę, a w Polsce - jak widać za oknem - niezupełnie.
    [Data utworzenia: 20 lutego 2024]


    x1462. Lutowa wiosna 2024

    Powiązania 

    Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
    Uzupełnienia: Forsycja (Forsythia), Cebulica syberyjska (Scilla siberica), Krokus wiosenny (Crocus vernus), Fiołek wonny (Viola odorata), Jasnota purpurowa (Lamium purpureum), Popłoch pospolity (Onopordum acanthium), Gołębie miejskie (Columba livia urbana)