Indeks zoologiczny: izo29. Gołębie miejskie (Columba livia urbana)
[Gołąb skalny[1], odmiana miejska.] Popularny ptak osiadły średniej wielkości pochodzący od dzikiego gołębia skalnego, zamieszkującego niegdyś Azję, północną Afrykę, południową Europę oraz klifowe wybrzeża Francji i Anglii. W którymś momencie historii gołębiom coś się pozajączkowało: uznały, że kamienne budowle miejskie są bardziej skaliste, wygodniejsze i łatwiejsze do odnalezienia od naturalnych, osiedliły się w miastach stając się synantropami, i tak już pozostało. Uwielbiają zabytkowe secesyjne kamienice o fasadach urozmaiconych licznymi gzymsami, rzeźbami i innymi ozdóbkami, nie przepadają zaś za wielkopłytową urawniłowką ścienną. Chętnie przysiadają na pomnikach, fontannach i podobnych skałkach, co sprawia, że trudno odnaleźć zabytek, który nie byłby przez nie dokładnie i systematycznie obsrany wkrótce po (kolejnym) oczyszczeniu.
Od gołębi skalnych pochodzą również hodowlane gołębie domowe (C.l. domestica), udomowione ok. 4000 lat temu przez Fenicjan. W miastach spotyka się też inne gatunki gołębi np. grzywacza.
[Data utworzenia: 13 lutego 2009]


izo29. Gołębie miejskie (Columba livia urbana)

Przypisy:
[1] W Roweromaniaku nie ma osobnych haseł indeksu zoologicznego dla różnych dzikich czy hodowlanych odmian gołębia skalnego - wszystkie tego typu ptaszydła wrzucane są do wspólnego worka gołąb miejski i wyróżniane co najwyżej w podpisie zdjęcia.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia gołębi miejskich i efektów ich pracy: [wszystko], klipy filmowe, Najpopularniejsze polskie obsrajmury, Gołąbek u wodopoju, Winogronka mniam, mniam, Efekty gołębiej pracy.
Uzupełnienia: Gołąb grzywacz (Columba palumbus), Gołąb okularowy (Columba guinea)
Link zewn.: Wikipedia.