Artykuły (zoologia): tzo82. Gość w dom... i co dalej? (4)

Pewnego letniego dnia wieczorową porą oderwał Roweromaniaka od kompa straszliwy krzyk Żony Roweromaniaka dobiegający z pokoju obok: Tu coś lata! Zabierz to!
Zerwał się więc Roweromaniak chyżo (czyli po kilku minutach) i poszedł był zerknąć na owo coś, co tak Żonę Roweromaniaka przestraszyło. Zrazu niczego nie dostrzegł, dopiero po dokładniejszym rozejrzeniu się w sytuacji zauważył jakiegoś stwora-potwora nigdy wcześniej nie widzianego, przykucniętego na lampie. Stwór wyglądał motylowato i nie był zbyt duży: miał jakieś dwa centymetry z kawałkiem (bez czułków) długości oraz rozpietętość skrzydeł ok. 3,5 cm, czyli też niewiele. Był za to całkiem ładny: jasny - nieomal biały - z ciemną obwódką dookoła skrzydeł wyglądającą na czarną, która przy silniejszym oświetleniu okazała się być raczej brązową z zieloną naleciałością (czyli ciemnoszarą bez odrobiny koloru niebieskiego). Motyl dał się schwytać do pudełka stosunkowo łatwo, więc wkrótce znalazł się za oknem. Po usunięciu gościa siadł Roweromaniak ponownie przed ekranem i w krótkim czasie motylka zidentyfikował jako ćmę bukszpanową czyli osobnika o bardzo złej reputacji. Jednak nawet gdyby Roweromaniak znał reputację przybysza wcześniej, też zapewne by go wypuścił: niech podwórkowe ptaszyska mają co jeść!
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis)
Średniej wielkości motyl z rodziny wachlarzykowatych (Crambidaae) pochodzący z Azji, w Eurobie inwazyjny, w roku 2020 odpowiadał za braki bukszpanu w Polsce podczas Święta Zmarłych.
Rozpiętość skrzydeł postaci dorosłej wynosi ok. 40 mm, co czyni ten gatunek największym europejskim przedstawicielem wachlarzykowatych. Spotyka się dwie formy barwne:białą z brązowym obwiedzeniem obu par skrzydeł (najczęstsza) orazjasnobrązową z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą (rzadziej spotykana.
Dorosłe motyle latają od końca kwietnia lub początku maja do września, a nawet października. Chętnie kierują się ku źródłom światła.
[Data utworzenia: 13 sierpnia 2021] |
izoB1. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) |
Powiązania 
Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienia: Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), Gość w dom... i co dalej? (1), Gość w dom... i co dalej? (2), Gość w dom... i co dalej? (3)
Link zewn.: Wikipedia.