Poznań / Wilda
Artykuły (zoologia): tzo74. Gość w dom... i co dalej? (3)
Pewnego wieczora w końcu lipca 2020 nie dawał Roweromaniakowi spać jakiś dziwny chrobot dochodzący z kuchni. Myśląc że to kolejna ćma zapalił Roweromaniak światło, zernął na sufit i firanki i nic nie zobaczywszy uznał, że to coś wyniosło się przez otwarte okno. Hałas już się nie powtórzył, więc Roweromaniak spokojnie sobie zasnął. Rankiem też niczego niezwykłego w kuchni nie zauważył jednak wczesnym popołudniem gdy chciał zasłonić żaluzje zanim wejdzie do kuchni wieczorne słońce, ujrzał opalającego się na szybie (za żaluzjami) jakiegoś pasikonika o koszmarnie długich czułkach (okna w dzień były z racji upału zamknięte). Stwór stał sobie łbem na dół nieruchomo tylko czułkami omiatając okolicę, co umożliwiło Roweromaniakowi pstryknięcie mu kilku fotek. Po zebraniu dowodów winy wypchnął Roweromaniak stwora za okno i mógł podziwiać jego piękny długi na jakieś trzydzieści metrów lot - najdłuższy lot pasikonika, który kiedykolwiek widział.
Ponieważ gatunków pasikoników jest od groma albo i więcej wysłał Roweromaniak kilka dni później fotki na forum entomologiczne i jeszcze tego samego dnia dostał odpowiedź że nawiedził go miecznik ciemny zwany też brązowym. Wikipedia podpowiedziała Roweromaniakowi iż stwory te lubią porośnięte trawą lub trzcinami tereny wilgotne lub przynajmniej ich pobliże. Na podwórku Roweromaniaka jest wprawdzie trochę trawy, ale suchej, nie ma też wody, nawet kałuże po deszczu znikają w kilka minut ze względu na skuteczne odwodnienie. Budynek leży w środku kamiennej pustyni, a do najbliższego stawku jest kilometr -

Skąd więc przyleciał ten gość?


Miecznik ciemny (Conocephalus fuscus)
[Miecznik brązowy, Conocephalus discolor]. Pasikonik z baaardzo długimi czułkami przekraczającymi kilkukrotnie długość reszty ciała, jeden z dwóch gatunków rodzaju Conocephalus[1] spotykanych w Polsce. Zielony owad z brązowym grzbietem i skrzydłami o długości ciała 16–22 mm. Gatunek wszystkożerny - jada głównie trawę i małe owady. Występuje w Europie i Azji, w Polsce pospolity niemal w całym kraju, poza częścią południowo-zachodnią (od Sudetów po Tatry) i północno-wschodnią (Pojezierze Mazurskie i Podlasie). Spotykany zazwyczaj w siedliskach wilgotnych oraz na pograniczu środowisk wilgotnych i suchych.

[Data utworzenia: 10 sierpnia 2020]


tzo74. Gość w dom... i co dalej? (3)

Przypisy:
[1] Gatunków mieczników (owadów z podrodziny Conocephalinae) jest na świecie ponad 1000. Spośród nich owady rodzaju Conocephalus są najczęściej spotykanymi.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienia: Miecznik ciemny (Conocephalus fuscus), Gość w dom... i co dalej? (1), Gość w dom... i co dalej? (2), Gość w dom... i co dalej? (4)