Puszcza Zielonka / Wojnówko
Artykuły (zoologia): tzo38. Ciężarny szerszeń
Czyhają na nas wszędzie... Nieustraszone. Nieubłagane. Niezwyciężone. Okrutne i przebiegłe.
Remont kapitalmy domku na działce Roweromaniaka spowodowany agresją grzyba i trwający już dwa lata z okładem wszedł w fazę wykańczania odbudowanych pomieszczeń. Ponieważ podstawowym materiałem wykończeniowym w domku jest drewno, które przed pomalowaniem zazwyczaj trzeba oszlifować, Roweromaniak z konieczności przekwalifikował się w producenta sporych ilości świeżego pyłu drzewnego i właśnie podczas tej produkcji został napadnięty przez paskudę zwaną szerszeniem: w niewielkim pomieszczeniu kuchennym (ok. 2 m kw.) pojawiła się ciężarna samica nawiększej polskiej osy hałasując jak bombowiec i grożąc użądleniem. Owad nie bardzo sobie w ciasnym pomieszczeniu radził - wpadł kilka razy w wypełnioną pyłem szczelinę przy lodówce (pył się przykleił i wyraźnie widać go na zdjęciach), usiłował wylecić przez szybę. Po otwarciu okna zupełnie je bojkotował i wylecieć z domku nie pomimo moich ponagleń nie zamierzał - najwyraźniej szukał miejsca na gniazdo, a duża ilość pyłu drzewnego tylko utwierdzała go we właściwym wyborze. Musiałem więc zaprosić Panią Szerszeniową do kubeczka po serku, co po kilku próbach mi się udało i wynieść stwora na zewnątrz. Zanim paskudę wypuściłem pstryknąłem jej sporą ilość fotek i nakręciłem krótki filmik. Odleciała żwawo, wlatując prosto do "garażu" - drewnianej szopy, w której gniazdo szerszenia widuję nieomal corocznie. Przegnałem paskudę z działki, lecz czy wróciła sprawdzę dopiero przy ponownym pobycie w Wojnówku i, być może, zastanę w garażu świeże gniazdo, które będę musiał usunąć lub tolerować szerszenie do jesieni.

Szerszeń europejski (Vespa crabro).
[Szerszeń pospolity]. Największy polski przedstawiciel osowatych (Vespidae), powszechnie nielubiany. W polskich warunkach klimatycznych zimują jedynie ciężarne[1] królowe, budujące wiosną nowe gniazdo. Po wylęgnięciu się pierwszych robotnic królowa osiada w gnieździe na stałe zajmując się wyłącznie składaniem jaj, a wszystkie prace przy dostarczaniu pokarmu i rozbudowie gniazda przejmują robotnice. Płodne samice (nowe królowe) i samce (trutnie) rodzą się w końcu lata lub na jesieni. Po zapłodnieniu samce i robotnice przestają być potrzebne - zazwyczaj giną podczas zimy. Ubarwienie żółtobrunatne z czarnym wzorem, długość ciała do 35-40 mm (królowa) lub do 25 mm (robotnice, truteń). Buduje owalne (dzbanowate) gniazda z przeżutego drewna - u Roweromaniaka na działce zazwyczaj jedno co roku w tzw. garażu lub pod daszkiem osłaniającym pilarkę do drewna. Owady są jadowite, jednak wbrew rozpowszechnionym przesądom, mniej groźne dla człowieka od pszczół miodnych. Szerszeń używa żądła przy polowaniu nie pozostawiając go w ciele ofiary i wstrzykując mniejszą ilość jadu niż pszczoła żądląca dla obrony gniazda. Użądlenie szerszenia bywa jednak bolesne - ich jad zawiera acetylocholinę - jednak człowieka zazwyczaj owady nie atakują. Przez ćwierćwiecze koegzystencji z szerszeniami żyjącym na działce użarł mnie tylko jeden - gdy nieopatrznie położyłem na nim rękę.
[Data utworzenia: 05 maja 2011]


tzo380. Ciężarny szerszeń [wybrane]

Przypisy:
[1] Tzn. zapłodnione młode samice.

Powiązania 


Zobacz: Blubr x010 oraz galerie: zwiastun wiosny, kątnik czyścioszek, kątnik wannowy reformowany, długonoga wiosna, krzyżak z Wojnówka, krzyżaki z Szamocina, ropucha, inne pajączaki, inne stawonogi, krówka wielkanocna, trzmiel, szerszeń, inne owady, smoki wielkopolskie: z Szamocina, z Wojnówka i z Poznania, smoki zagraniczne: gruzińskie i kreteńskie jak również podziwiajcie odwagę Żony Roweromaniaka.
Uzupełnienia: Gniazdo szerszenia, Szerszeń europejski (Vespa crabro)