Puszcza Zielonka / Wojnówko
Artykuły (zoologia): tzo37. Trzmiel [Wielkanocny potwór z Wojnówka (4)]
Miła Roweromaniakowi zima skończyła się chwilowo na dobre, a wraz z zimą skończył się też pokój (i spokój) ze strony różnorodnych latających stworów, szczególnie na działce. Gwałtowne ocieplenie w końcu kwietnia spowodowało, że naraz wszystkie budujące gniazda owady zaczęły pchać się do domku na działce Roweromaniaka. Każdego dnia muszę wywalać na zewnątrz nowych przybyszów, którzy nie chcą zrozumieć, że gniazdo w szczelnie zamkniętym zazwyczaj domku jest dla nich pułapką. Ostatnio przytrafiło się to trzmielom: wieczorem w piątek wyprosiłem za okno jednego, w sobotę zaś inny (wcześniej niezauważony) unikął zmiecenia do śmieci tylko dlatego, że ostatkiem sił poruszył był łapą sugerując, że jeszcze trupem nie jest. Wyniosłem go i wyrzuciłem pod krzaki w miejscu, gdzie było nieco wilgoci, cienia i kwiatków, mam nadzieję smacznych. Po kilku chwilach już go nie było, może więc przeżył.

Trzmiel (Bombus).
Duża, krępa, owłosiona pszczoła, zwana niekiedy bąkiem mieszkająca w niewielkich (do kilkuset osobników), sezonowych koloniach. W polskich warunkach klimatycznych zimują jedynie ciężarne[1] królowe, budujące wiosną nowe gniazdo. Po wylęgnięciu się pierwszych robotnic królowa osiada w gnieździe na stałe zajmując się wyłącznie składaniem jaj, a wszystkie prace przy dostarczaniu pokarmu i rozbudowie gniazda przejmują robotnice. Płodne samice (nowe królowe) i samce (trutnie) rodzą się w końcu lata lub na jesieni. Po zapłodnieniu samce i robotnice przestają być potrzebne - zazwyczaj giną podczas zimy.
Długość ciała trzmieli dochodzi do 3 cm; są zazwyczaj mocno owłosione, czarne lub z jaskrawymi (biały, żółty, rudy) fragmentami ciała, zazwyczaj jednak z przewagą czerni. W Polsce występuje ok. 30 gatunków trzmieli, z których najpopularniejsze są trzmiele ziemne i leśne. Roweromaniak nie odróżnia gatunków tych owadów przyjmując, że osobnik z odwłokiem w kolorze białym to trzmiel ziemny, a żółtorudym - leśny.
[Data utworzenia: 05 maja 2011]


tzo37. Trzmiel [Wielkanocny potwór z Wojnówka (4)]

Przypisy:
[1] Tzn. zapłodnione młode samice.

Powiązania 


Zobacz: Blubr x010 oraz galerie: zwiastun wiosny, kątnik czyścioszek, kątnik wannowy reformowany, długonoga wiosna, krzyżak z Wojnówka, krzyżaki z Szamocina, ropucha, inne pajączaki, inne stawonogi, krówka wielkanocna, trzmiel, szerszeń, inne owady, smoki wielkopolskie: z Szamocina, z Wojnówka i z Poznania, smoki zagraniczne: gruzińskie i kreteńskie jak również podziwiajcie odwagę Żony Roweromaniaka.