Pałuki / Tarnowo Pałuckie
Artykuły: t1504. Opis kościoła w Tarnowie Pałuckim
Opis na podstawie tablicy informacyjnej kościoła
Tarnowo Pałuckie już w wieku XIII należało do zakonu cystersów z pobliskiego Łekna. Prawdopodobnie już wtedy istniał tutaj kościół. [Dzisiejszy] obecną swą postać otrzymał w pierwszej poł. wieku XVII, jak o tym świadczy data 1699 umieszczona nad głównym wejsciem do kościoła w kruchcie pod wieżą. W tym też okresie [kościół] został pokryty polichromią, która w dobrym stanie dotrwała do naszych czasów. Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja właśnie dzięki swej polichromii należy do najcenniejszych zabytkowych kościołów w Polsce (drewnianych). Składa się on z 3 części: prostokątnego prezbiterium, do którego od strony pn. przylega zakrystia, nawy z kruchtą od strony pd. i niskiej wieży od zachodu. Do wnętrza prowadzą od strony pd. drewniane drzwi z okuciami żelaznymi z 1493 r. Kolebkowe sklepienie prezbiterium jest pokryte polichromią z I poł. XVIII w. z ornamentem o motywach roślinnych. Na ścianach widzimy sceny z życia Pana Jezusa, Najśw. Maryi Panny oraz obrazy symboliczne. Na łuku tęczowym są postacie Chrystusa i Apostołów. Płaski pułap nawy, podzielony na kwadraty, zdobi scena Zmartwychwstania otoczona symbolami 4 Ewangelistów oraz wizerunki proroków i świętych, a może opatów cysterskich. Na szlaku biegnącym dookoła widimy symbole i narzędzia Męki Pańskiej. Na ścianach sceny z życia św. Małgorzaty i św. Mikołaja. Na balustradzie chóru wymalowano obrazy z P. Jezusem, Najśw. Maryją Panną, z boków św. Małgorzaty i św. Mikołaja, u góry scena koronacji Matki Boskiej. W nawie głównej po obu stronach łuku tęczowego są 2 ołtarze: św. Małgorzaty z końca XVII w. i obraz z 1712 r. oraz św. Mikołaja z 1657 r. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest w części środkowej[1] tryptyk z XV/XVI w. (niekompletny) przedstawiający Najśw. M. Pannę i jej Matkę św. Annę oraz członków jej rodziny (popiersia). Pośrodku stoi mała figura Dzieciątka Jezus, lecz już z czasów baroku. W drzwiach zakrystii jest stary gotycki zamek.
[Data utworzenia: 16 kwietnia 2011]

Przypisy:
[1] Chodzi zapewne o fragment tryptyku zawieszony na pn. ścianie prezbiterium (tej od św. Małgorzaty) jak obraz - w (koszmarnej) barokizującej złoconej ramie i przykrywający część oryginalnych fresków.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia kościoła: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], freski: [wszystko], [wybrane], sufit, pd. ściana, pn. ściana oraz pozostałe zdjęcia wnętrza: [2003], [2011].
Uzupełnienie: Kościół św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim
Link zewn.: Opis kościoła.