Poznań / Ogród Botaniczny
Artykuły: t1403. Przedziwny efekt odwiedzin Buddy
Zdjęcia przedstawiają męskiego osobnika unikalnej rośliny - welwiczii przedziwnej, znajdującego się w poznańskim Ogrodzie Botanicznym.
Unikalna roślina, w naturze występująca jedynie na pustyni Namib (Angola/Namibia w Afryce) znana Roweromaniakowi z poznańskiego ogrodu botanicznego.
Welwiczia jest rozdzielnopienna, nagozalążkowa, zapylana przez owady (wyjątek wśród nagozalążkowych). Zresztą w całości jest dziwolągiem: spokrewniona z drzewami iglastymi, jak sosna, wygląda zaś całkiem inaczej. Ma jedynie dwa liście (podwójne - wygląda to, jakby miała cztery), za to rosnące przez całe życie rośliny - nie zmienia ich. Liście bywają długie na kilka metrów i są poskręcane jak bawole rogi. W naturze występuje jedynie na pustyni Namib (Angola/Nanibia w Afryce). Jest sucholubna, lecz wymaga terenu, na który dociera wilgotna mgła oceaniczna. Wszystkie jej dziwactwa powodują, że uznawana jest za wybryk natury - ślepą uliczkę w drzewie ewolucji.

Poznańską roślinę posadzono w 1972 r. Zakwitła po raz pierwszy już nie jako gołowąs, lecz stateczny facet w wieku lat 31 (w 2003). Obecnie (koniec września 2007 r.) kwitnie ponownie, co podziwiać można w szklarni Ogrodu, jako że dyrekcja udostępniła do obejrzenia ten niecodzienny okaz, co można tylko pochwalić.
[Data utworzenia: brak informacji]


2090J. Welwiczia przedziwna (Welwitschia mirabilis)

Powiązania 

Zobacz: Blubry 1405, 1406 oraz zdjęcia ogrodowe: [wszystko], pocztówki z ogrodu, zdjęcia imprez, ogrodowych zwierząt oraz wystaw: [wszystko], malarstwa papuaskiego i pozostałe. Zobacz też rośliny ogrodowe: lotos (pąk), lotos (kwiat), welwiczię, inne kwiaty, nasiona i owoce, ogrodowe szklarnie i pozostałe rośliny.