(Oficjalna) droga rowerowa umożliwiająca bezpieczny przejazd wzdłuż szosy Poznań-Wągrowiec na odcinku od stacji benzynowej w Murowanej Goślinie (pd. skraj miasta, od strony Poznania) do miejsca, w którym szosa skręca w prawo (granica Trojanowa i Głębocka), a prosto biegnie droga do Rogoźna. Droga jest na całej długości oddzielona od szosy: pasem zieleni poza terenem zabudowanym lub krawężnikiem w gęstej zabudowie (będąc wówczas pasem ruchu wydzielonym na chodniku). Nawierzchnia na powstałych wcześniej odcinkach (w Murowanej Goślinie) pozbrukowa, dalej asfaltowa; nowa, wygodna i szeroka. Drogą można przejechać przez centum Murowanej Gośliny, Przebędowo i skraj Trojanowa; łączy ona wszystkie turystyczne szlaki rowerowe przebiegające przez Murowaną Goślinę. Jest najdłuższym znanym Roweromaniakowi odcinkiem drogi utwardzonej z prawdziwego zdarzenia, wybudowanym ostatnio (2009) w Wielkopolsce specjalnie na potrzeby rowerzystów[1]. Od strony Poznania (pd.) ścieżka zaczyna się przy stacji benzynowej, od strony Wągrowca (pn.) - przy odgałęzieniu szosy do Rogoźna i biegnie po zach. stronie szosy wągrowieckiej (po prawej jadąc od strony Rogoźna).
[Data utworzenia: brak informacji, stan aktualności na dzień 23 lutego 2010]
Jadę dość stromo w dół pozbrukową nawierzchnią |¤i˛»017|. Mijam zjazd do przejścia przez szosę |¤vi˛36˛z sygnalizacją| i znajdujący przy nim skrót do osiedla |¤i˛40 m dalej w lewo|. Dojeżdżam do skrzyżowania.
Za skrzyżowaniem jeszcze 50 m w łagodnie dół i zaczyna się podjazd. Przecinam ulicę Łąkową (650 m; w lewo, możliwość przejazdu w stronę Mściszewa; w prawo zjazd do restauracji i na parking; od skrzyżowania droga się zwęża, lecz jest również ścieżka po drugiej stronie ul. Poznańskiej), stromym podjazdem mijam znajdujący się po lewej cmentarz (850 m; w lewo w tył asfaltowy wjazd na teren cmentarza), za którym stromy podjazd się kończy i osiągam szczyt wzniesienia.
Skrzyżowanie z odcinkiem R-3PPR; ul. Przemysłową (w prawo) wraz z pierścieniem biegnie zaczynający się na skrzyżowaniu szlak Z-6-2; w lewo (asfalt, ul. Mściszewska) jest drogowskaz "Starczanowo 6". Mijam wjazd do parku (1,2 km; w głębi (200 m) dwór, na prawym skraju parku - od strony rynku - Urząd Gminy) oraz ul. MostowąrZ0x2 (1,2 km; ). Dojeżdżam do rynku (1,4 km).
W rynku warto zobaczyćpóźnogotycki kościół św. Jakuba (XVI w), ratusz oraz odwiedzić mieszczące się w ratuszu centrum informacji turystycznej (miewają ciekawe materiały dotyczące rejonu Puszcza Zielonka). Przecinam ukośnie rynek i wyjeżdżam zeń (1,6 km; ul Rogozińska). Mijam remizę straży pożarnej (z lewej), ul. Szkolną (1,8 km; w prawo, dojazd do stacji kolejowej)zakręt szosy przy Zakładzie Doświadczalnym Puszcza Zielonka (1,9 km; szlak Z-6-7 odchodzący ul. Jodłową w lewo, w dół), ul. Polną (2,1 km; zakręt szosy w lewo, w prawo odchodzi zaczynający się tutaj szlak Z-6-4). Szerszą od tego miejsca i pustą zazwyczaj ścieżką dojeżdżam do granicy miasta.
W lewo odchodzi szosa 187 (do Obornik), której fragmentem biegnie kończący się na skrzyżowaniu szlak Z-6-6. W prawo (na wsch.) biegnie rozpoczynający się na skrzyżowaniu szlak Z-6-5. Za skrzyżowaniem (na pn. i zach. od niego) zaczyna się wieś Przebędowo. Przejeżdżam przez szosę przejazd jest oddalony o ok. 20 m od skrzyżowania i jadę następnym odcinkiem ścieżki (2,8 km; nadal pozbruk). Wyjeżdżam z Murowanej Gośliny i wkrótce osiągam odcinek szlaku wybudowany jako ostatni (3,2 km; zaczyna się asfalt starannie obramowany krawężnikami - nie będzie się kruszył na krawędzi drogi). Luksusową drogą wjeżdżam do Trojanowa (4,2 km).
Przecinam lokalną asfaltową szosę. Jadąc nadal wygodnym asfaltem mijam kilka stojących przy szosie zabudowań, wyjeżdżam z Trojanowa (5,1 km) i wkrótce osiągam rozwidlenie szos (5,2 km), a wraz z nim koniec ścieżki.
Ścieżka kończy się ok. 50 m za miejscem, w którym od skręcającej w prawo szosy wągrowieckiej (196) oddziela się biegnąca prosto droga do Rogoźna (302). Szkoda, że projektant zepsuł jakość wybudowanej drogi "zapominając" o wygodnym wjeździe na nią od strony Rogoźna, bez potrzeby zatrzymywania roweru - czyżby |¤imania kąta prostego|?
Przypisy: [1] Szkoda, że czynna jest jedynie latem.