Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2502. Murowana Goślina
Miasto położone przy trasie (samochodowej i kolejowej) Poznań - Wągrowiec, ok. 20 km na pn. od granic Poznania. W rynku znajduje się późnogotycki kościół św. Jakuba (XVI w), ratusz mieszczący centrum informacji turystycznej oraz dość ciekawą Izbę Regionalną, a nieopodal - poewangelicki kościół Ducha Świętego. Leżący nieco dalej pałac Winterfeldów jest już tylko zniszczoną ruiną, jednak w 2008 r. gmina ogłosiła przetarg na jego renowację.
W 2002 roku gmina wytyczyła i oznakowała kilka szlaków rowerowych w Puszczy Zielonce i okolicach, stając się od razu jedną z najbardziej "urowerowionych" gmin w Wielkopolsce. Szlaki te są konserwowane i uzupełniane przez Zespół Gmin Puszcza Zielonka. Dbałość o rowerzystów widoczna jest w mieście do dziś - latem 2009 ukończono ścieżkę rowerową umożliwiającą bezpieczny przejazd wzdłuż szosy Poznań-Wągrowiec aż do odgałęzienia drogi w kierunku Rogoźna.

Za późnej komuny w mieście wybudowano osiedle Zielone Wzgórza z Nowym Rynkiem i Nowym Ratuszem. Zaprojektowane przez Jerzego Buszkiewicza było to wówczas (podobno) najładniejszym i najnowocześniejszym osiedlem w PRL-u (sam Edzio Gierek wmurował kamień węgielny). Pomyślane jako sypialnia dla pracowników bolechowskiej PRESTy (położona obok, lecz już w innej gminie zbrojeniówka) jest do dzisiaj kością niezgody pomiędzy gminami Murowana Goślina (ponosi koszty obsługi osiedla) i Czerwonak (zbiera podatki od firm powstałych na terenie dawnej PRESTy). Dzisiejsze Zielone Wzgórza przejęły funkcje sypialni i centrum handlowego Murowanej Gośliny. Osiedle ma niezależne od głównej szosy połączenie z Poznaniem (przez rondo w Bolechowie-Osiedlu) i własny kościół. W 2011 uruchomiono przystanek kolejowy Zielone Wzgórza oddalony od osiedla o ok. 1 km na wschód; w Roweromaniaku przystanek ten należy do innego rejonu.

Zielone Wzgórza
W Roweromaniaku rejon obejmujący tereny Murowanej gośliny położne na zach. od szosy poznańskiej i na pd. od ul. Łąkowej i strumienia Trojanka, a w szczególności teren osiedla mieszkaniowego o tej nazwie. Leżąca poza terenem Zielonych Wzgórz stacja kolejowa, ma własny rejon.
Osobny rejon dla Zielonych wzgórz powstał dopiero w sierpniu 2016 r., zatem niektóre starsze artykuły i/lub zdjęcia mogą być przypsane do rejonu Murowana Goślina.

Stacja Zielone Wzgórza
W Roweromaniaku rejon obejmujący jedynie bezpośrednią okolicę przystanku kolejowego o tej samej nazwie. Osiedle Zielone Wzgórza ma obecnie (od sierpnia 2016) osobny rejon. Przed jego utworzeniem rejon stacji nie miał przedrostka "stacja".

Stacja kolejowa Stacja Zielone Wzgórza (24 km, 41 min)
Przystanek kolejowy otwarty po remoncie linii kolejowej do Wągrowca w 2011 r., dotychczas niewykończony (sierpień 2012-brak wiaty), dogodny dla rowerzystów jadących do Puszczy Zielonka. Peron wygodny, dostosowany wysokością do jeżdżących tędy szynobusów. Przez przejazd kolejowy obok stacji prowadzi szlak Z-8 [MPG].

Budynek gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie
Współczesny budynek szkolny postawiony na miejscu dawnej synagogi. Synagogę upamiętniają umieszczone na skarpie przydrożnej, poniżej dziedzińca szkolnego:
  • głaz z tablicą okolicznościową oraz
  • mozaika przedstawiająca gołąbka pokoju.

    Mściszewo
    Dawna wieś, obecnie dzielnica miasta Murowana Goślina ok. 3 km na zach. od jego centrum ważna turystycznie: przez Mściszewo przebiega kilka szlaków rowerowych, jest również przystań kajakowo-jachtowa i pole biwakowe (na przystani). Ul. Mściszewską prowadzi jedyny wyjazd z Murowanej Gośliny na zachód, w stronę rzeki Warty, nie kolidujący z obwodnicą miasta.

    Przystań kajakowa Binduga w Mściszewie
    Przystań i pole biwakowe nad rzeką Wartą na granicy Mściszewa i Złotoryjska[1].
    Dojazd do przystani:
  • Z Murowanej Gośliny (rowerem i samochodem) drogą do Mściszewa i dalej jej przedłużeniem do końca asfaltu (przy gimnazjum, pod wiaduktem obwodnicy goślińskiej, mijając boczną szosę do Starczanowa, za którą w górę), po czym drogą gruntową do przystani (ok. 4 km od centrum miasta, od bocznej szosy 1,7 km, od drowskazu "Binduga" 750 m).
  • Z Poznania (rowerem) szlakiem nadwarciańskim aż na koniec wsi Złotoryjsko, skąd gruntową, piaszczystą drogą wzdłuż lasu jeszcze ok. 650 m do przystani.
  • Z Poznania (samochodem) - szosą w strone Murowanej Gośliny i obwodnicą do zjazdu z niej w Mściszewie (bezpośrednio za bardzo wysokim wiaduktem na obwodnicy), skąd dalej jak z Murowanej Gośliny.


    [Data utworzenia: brak informacji]


    m25020. Murowana Goślina [wybrane]

    Przypisy:
    [1] Terminem binduga określano miejsce przygotowywania drewna do spławienia rzeką; czy na miejscu przystani była rzeczywiście binduga - nie wiem.

    Powiązania 


    Adm.: gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
    Zobacz: Zdjęcia z Murowanej Gośliny: [wszystko], 7, kościół św. Jakuba¤Zw˛k2503¤Z˛k2503A˛z˛8 [wnętrze], kościół Św. Ducha, dwór, park, rynek, ratusz, rondo, gimnazjum nr 1, Zielone Wzgórza: [wszystko], widok z obwodnicy, ratusz, stacja kolejowa oraz 4 fotki z Murowanej Gośliny. Zob też fotki z Mściszewa: [wszystko], [wybrane], wieś, przystań oraz dojazdy: do przystani i do Starczanowa.
    Mapa: [WZKart] 63a (28-36).
    Linki zewn.: Wikipedia, Strona gminy.
    Literatura: AZA str. 226, DiP str. 232, WR str. 102, PZ str. 52.
    Położenie GPS: 52.576317,17.009625.