Gambia
Miejscowości/Rejony: mxE34. Albreda
Miejscowość nad brzegiem rzeki Gambia, dawny francuski targ niewolników. Wieś została założona w XVI wieku przez marabuta imieniem Musa Gaye z ludu Wolofów. W 1681 roku Francuzi otrzymali od miejscowego władcy Niumi Mansy niewielki skrawek lądu z pozwoleniem otwarcia w tym miejscu posterunku handlowego[1]. Na targu w Albreda został sprzedany dzisiejszy bohater narodowy Gambii - Kunta Kinte. W 1857 roku Francuzi odstąpili Albredę Brytyjczykom. We wsi zachował się budynek dawnego fortu-faktorii handlowej. Jest też pomnik niewolnictwa i szkoła - odpowiednik naszej zerówki.
Do Albredy można dostać się statkiem z Bandżul (42 km bezpośrednio, 48 km z zawinięciem na wyspę Q˛mxE35˛Kunta Kinterejs do wyspy trwa 3 do 5 godzin w zależności od przypływu/odpływu morza) lub kiepską (częściowo) gruntową drogą po prawej stronie rzeki (z Bandżul na prawy brzeg trzeba przeprawić się promem). Z centrum Albredy do do głównej szosy Bandżul - Kaolack jest ok. 30 km, których przejechanie znającemu drogę kierowcy zajęło blisko godzinę czasu.
[Data utworzenia: 24 marca 2020]


mxE340. Albreda [wybrane]

Przypisy:
[1] Handel niewolnikami w Senegambii wyglądał (w skrócie) następująco: Z Europy przywożono tkaniny, broń, konie i błyskotki, towar wymieniano w Afryce na niewolników wywożonych następnie do Ameryki skąd zabierano do Europy bawełnę i inne surowce. Duże zyski przynosił każdy z trzech etapów tego cyklu i wkrótce europejczycy zdominowali handel niewolnikami wypierając zajmujących się tym wcześniej arabów sprowadzających niewolników na własne potrzeby zazwyczaj drogą lądową. Europejczycy niewolników nie łapali - zwykle w ogóle nie zapuszczali w głąb lądu - niewolników łapali afrykanie i arabowie spośród obcych plemion lub dostarczali ich lokalni kacykowie z własnych poddanych (w Afryce istniało wówczas zwyczajowe niewolnictwo za długi i inne przewinienia, wiec proceder ten nie wywoływał zbytniego oporu tubylców).

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia z Albredy: [wszystko], [wybrane], przystań, szkoła, wizyta w szkole, fort, pomnik niewolnictwa oraz drzewa w Albreda: [wszystko], [wybrane], kapokowiec, fikus oraz mango.
Uzupełnienia: Dzień z Kunta Kinte, Odwiedzamy szkołę w Albreda
Linki zewn.: Wikipedia, unesco.
Położenie GPS: 13.333442,-16.384738.
Byłem tu: 09 marca 2020.