Wyglądająca na prowincjonalną dziurę stolica Gambii położone na wyspie św. Marii (St Mary) u ujścia rzeki Gambia do Oceanu Atlantyckiego, port morski i najważniejsza w kraju przeprawa promowa. Miasto powstało w 1816 jako placówka wojskowa, która miała pilnować przestrzegania wprowadzonego wcześniej zakazu niewolnictwa i do roku 1973 nosiło nazwę Bathurst (od nazwiska bryt. ministra ds. kolonii, hrabiego Bathursta). Dzisiejsza nazwa oznacza w lokalnym języku bambus. Zabudowa Bandżul przypomina raczej wioskę: przeważają budynki jedno- i dwukondygnacyjne, wsród których niewysoki Łuk 22 Lipca sprawia wrażenie monumentalne. W pobliżu portu i przystani promowej znajduje się spore targowisko znane jako Albert Market.
Łuk 22 lipca w Bandżul
, który wynósł do władzy wieloletniego prezydenta Yahyę Jammeha; punkt obowiązkowy podczas zwiedzania stolicy. Wewnątrz znajduje się małe muzeum poświęcone głównie temuż prezydentowi a z balkonu rozpościera się niczym nieprzysłonięta panorama miasta. Obok łuku znajduje się duża, zadaszona trybuna do przyjmowania defilad wojskowych oraz parad wdzięcznych mieszkańców, zaś po drugiej stronie budowli - na rondzie - gambijski Pomnik Nieznanego Żołnierza. Do muzeum i na balkon trzeba wchodzić po schodach - winda została ukradziona i pozostał po niej jedynie pusty szyb [marzec 2020]. Ta niezbyt duża budowla wysoka na ok. 35 metrów jest jedną z najwyższych w całej Gambii - konkurować z nim może jedynie dziewięciokondygnacyjna siedziba koncernu petrochemicznego w Sukuta.
Targowisko Albert Market w Bandżul
Największy targ w stolicy Gambii położony we wsch. części miasta nieco na pn. od przystani promowej. Znajdują się tutaj zarówno stragany spożywcze jak też przemysłowe z dużą częścią turystyczno-pamiątkową.