Szamotuły i okolice / Objezierze
Kościoły: k2001. Kościół św. Bartłomieja Apostoła i św. Klemensa w Objezierzu
Opis na podstawie tablicy informacyjnej kościoła
Pierwotny kościół wznieśli prawdopodobnie w XI lub XII w. poznańscy joanici, właściciele Objezierza od ok. 1187 r. Najdawniejszym świadectwem tego faktu jest romańska podbudowa nawy i wieży kościelnej, wykonana z ciosów granitowych. Obecny kościół z cegły palonej wzniósł w roku 1550 Stanisław Objezierski, kanonik poznański, ówczesny pleban, a (w latach 1524-63) również współwłaściciel Objezierza. Zapewne w XVII w. wydłużono nawę i dobudowano zakrystię. Następnej przebudowy dokonano ok. 1775 r. - Wojciech Węgorzewski wzbogacił kościół o drewniany strop i chełm wieży. Ostatniej przebudowy dokonuje Stanisław Turno w latach 1905-07.
Świątynia jest jednonawowa z dwoma wieżami - jedną "klasyczną" - wyraźnie wyodrębniającą się z bryły budynku, drugą mniejszą pośrodku dachu. Widoczne są elementy romańskie, późnogotyckie (dominujące) i późnobarokowe.

W kościele jest siedem ołtarzy. Z lewej strony prezbiterium jest zakrystia, a naprzeciwko niej - loża patronacka Turnów, dzidziców Objezierza z herbem rodowym (duże trzy kotwice). Pod lożą umiejscowiono rodzinne mauzoleum. Z zabytków w kościele zachowały się:

  • trzy ołtarze: główny z obrazem Męki Pańskiej nieznanego malarza z XVII w., boczny św. Klemensa, boczny Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus jako MB Objezierskiej, na piętrze ołtarza obraz św. Anny - mieszcząca się tam niegdyś zabytkowa figura z XV w. znajduje się w Poznaniu;
  • kaplica Serca Jezusowego z dwoma nagrobkami z końca XVI w. Andrzeja Objezierskiego i jego żony Anny.
    W południowej kruchcie znajduje się kamienna kropielnica skonstruowana z części prasłowiańskiego żarna.
    [Data utworzenia: 08 maja 2009]


    k2001. Kościół św. Bartłomieja Apostoła i św. Klemensa w Objezierzu

    Powiązania 

    Zobacz: Zdjęcia z Objezierza: [wszystko], [wybrane], pałac, kościół, folwark, spichlerz i stawy.
    Link zewn.: Wikipedia.
    Literatura: AZA str. 112, Lit. 2.14. str. 162, Lit. 9.2. str. 130.
    Rejestr zab.: 2394/A z dnia 12/12/1932.
    Położenie GPS: 52.603298,16.764544.