Krotoszyn i okolice / Kobylin
Kościoły: k0706. Kościół św. Stanisława Biskupa w Kobylinie
Pierwotny kościół istniał w Kobylinie co najmniej od końca XIII w.[1]. Był zapewne drewniany i spłonął w pocz. XVI w.[2]. Na jego miejscu w latach 1512-18 wzniesiono z fundacji Mikołaja z Kobylina[3] nową gotycką świątynię murowaną z cegły, do której w końcu XI lub na pocz. XVII w. dobudowano wieżę. Kościół odbudowano po pożarze w 1707 r. i uderzeniu pioruna w 1757, gdy zniszczeniu uległa wieża i sklepienia nawy. Odbudowę zakończono w 1782 r. obniżając przy tym pierwotną wysokość wieży. Do pn. ściany kościoła dostawiono w 1701 r. barokową ośmioboczną kaplicę MB Różańcowej. Świątynia jest jednonawowa z zamkniętym wielobocznie prezbiterium, niższym i węższym od nawy. Nad wejściem płaskorzeźba przedstawiająca św. Stanisława, uchodząca za najstarszą zachowaną płaskorzeźbę z wizerunkiem świętego.
Nawa i prezbiterium przykryte są stropami, kaplica MB kopułą (oryginalny polichromowany strop prezbiterium uległ zniszczeniu w XVIII w.). Wewnątrz kościoła zachował się gotycko-renesansowy tryptyk (w ołtarzu głównym) przedstawiający sceny z życia patrona, a także pięć barokowych ołtarzy bocznych z XVII-XVIII w.

Ołtarz kościoła farnego w Kobylinie
Niewielki ołtarz z elementami gotyckimi i wczesnorenesansowymi pochodzącymi w większości z początku XVI w. Na mensie ołtarza umieszczono tryptyk przedstawiający sceny z życia patrona kościoła (św. Stanisława Biskupa), górne piętro zajmuje barokowa rzeźba MB z Dzieciątkiem (XVIII w.) oraz dwie późnogotyckie rzeźby świętych.

Tryptyk w ołtarzu kościoła farnego w Kobylinie
Tryptyk z ołtarza kobylińskiej fary ufundował biskup krakowski Jan Konarski jako prezent z okazji ślubu swojego bratanka Jerzego z Agnieszką Kobylińską (1516). Autor tryptyku nie jest znany, dzieło przypisuje się warsztatowi wielkopolskiemu[4]. Tryptyk uznawany jest za najwybitniejsze w Wielkopolsce dzieło tego rodzaju, pochodzące z początku XVI stulecia. Rozmiar całości wynosi 308×510 cm, obrazu centralnego - 289×239 cm.
Pole centralne przedstawia scenę zabójstwa św. Stanisława przez Bolesława Śmiałego, w skrzydle lewym sceny Kupno wsi przez Piotrowina (góra) i Świadczenie św. Stanisława przed królem (dół), w skrzydle prawym - Wskrzeszenie Piotrowina (góra) i Rozsiekanie zwłok św. Stanisława (dół). U dołu pola centralnego przedstawiono odwróconą tyłem postać fundatora tryptyku, a w scenie zakupu wsi - autora dzieła (stojący tyłem młodzieniec w birecie).

[Data utworzenia: 13 listopada 2011]


k07060. Kościół św. Stanisława Biskupa w Kobylinie [wybrane]

Przypisy:
[1] Zachował się dokument z 15 sierpnia 1289 r. wydany dla tutejszego kościoła przez biskupa Jakuba Świnkę.
[2] Tak na stronie parafii, potwierdzenia w innych źródłach nie znalazłem.
[3] Strona internetowa parafii podaje jako fundatora świątyni bpa Jana Konarskiego, który wg. innych źródeł był fundatorem tryptyku z ołtarza głównego, lecz nie kościoła.
[4] Strona internetowa parafii wiąże autora tryptyku ze środowiskiem krakowskim twierdząc, że (cytuję): ponad wszelką wątpliwość nie był dziełem powstałym na terenie Wielkopolski, jednak uzasadnienie tego nie wydaje się Roweromaniakowi przekonujące.

Powiązania 


Adres: ul. Kościelna.
Zobacz: Zdjęcia z Kobylina: [wszystko], [wybrane], [pozostałe] oraz kościół farny: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze], portal, ołtarz główny i tryptyk w ołtarzu.
Linki zewn.: Historia miasta i parafii, Wikipedia.
Literatura: AZA str. 219, Lit. 2.14. str. 102, Lit. 6.21, Lit. 9.1. str. 93.
Rejestr zab.: 261 z dnia 07/03/1933.