Indeks zoologiczny: izo47. Trzmiel (Bombus)
Duża, krępa, owłosiona pszczoła, zwana niekiedy bąkiem mieszkająca w niewielkich (do kilkuset osobników), sezonowych koloniach. W polskich warunkach klimatycznych zimują jedynie ciężarne[1] królowe, budujące wiosną nowe gniazdo. Po wylęgnięciu się pierwszych robotnic królowa osiada w gnieździe na stałe zajmując się wyłącznie składaniem jaj, a wszystkie prace przy dostarczaniu pokarmu i rozbudowie gniazda przejmują robotnice. Płodne samice (nowe królowe) i samce (trutnie) rodzą się w końcu lata lub na jesieni. Po zapłodnieniu samce i robotnice przestają być potrzebne - zazwyczaj giną podczas zimy.
Długość ciała trzmieli dochodzi do 3 cm; są zazwyczaj mocno owłosione, czarne lub z jaskrawymi (biały, żółty, rudy) fragmentami ciała, zazwyczaj jednak z przewagą czerni. W Polsce występuje ok. 30 gatunków trzmieli, z których najpopularniejsze są trzmiele ziemne i leśne. Roweromaniak nie odróżnia gatunków tych owadów przyjmując, że osobnik z odwłokiem w kolorze białym to trzmiel ziemny, a żółtorudym - leśny.
[Data utworzenia: 02 maja 2011]


izo47. Trzmiel (Bombus)

Przypisy:
[1] Tzn. zapłodnione młode samice.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia pszczół: [wszystko], [wybrane], przy pracy, trzemiele oraz inne galerie pszczelarskie: Będzie miodzio! i Królestwo pszczółki Mai.
Artykuł: Trzmiel [Wielkanocny potwór z Wojnówka (4)]
Uzupełnienie: Pszczoły (Apiformes)
Link zewn.: Wikipedia.