Część mieszkalna zespołu dworskiego składa się z połączonych ze sobą drewnianym gankiem dworu i obszernej oficyny, położonych na skraju parku krajobrazowego. Obok części mieszkalnej znajduje się folwark z kuźnią i rządcówką. [Park i folwark wpisane są do rejestru zabytków jako osobne pozycje].
Dwór von Treskowów w Wierzonce
Eklektyczny z 2 ćw.XIX w. wzniesiony dla von Treskowów, ówczesnych właścicieli Wierzonki. Parterowy, wysoko podpiwniczony, kryty dachem naczółkowym, połączony drewnianym łącznikiem z powstałą w końcu XIX w. oficyną, wraz z którą tworzy zwarty zespół budynków mieszkalnych. Przy dworze spory Zdjęcia pałacu: , w pobliżu folwark, nieco dalej - w pobliskim lesie - cmentarz rodzinny von Treskowów.
Park dworski w Wierzonce
Spory (ponad 15 ha) park krajobrazowy, rozplanowany w 1 poł.XIX w. . W czasach świetności rozciągał się po obu stronach przepływającej przez Wierzonkę rzeczki Główna, której brzegi spięto dwoma mostkami, dzisiaj nieistniejącymi (istnieje jednak - październik 2008 - chybotliwa kładka umożliwiająca dojście do pobliskiego cmentarza von Treskowów).
Folwark w Wierzonce
Pochodzący z XIX w. zespół zabudowań gospodarczych z charakterystycznym budynkiem kuźni, rządcówką, spichrzem oraz stajnią z wozownią. W pobliżu dwór właścicieli majątku, von Treskowów. Po II wojnie św. folwark był użytkowany przez (państwową) Stację Hodowli Roślin.