Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2542. Wierzonka
Wieś ok. 8 km na pn. od Swarzędza, ważny topograficznie węzeł dróg lokalnych prowadzących w stronę Kobylnicy, Wierzenicy, Kicina, Tuczna i Biskupic. Miejscowość wzmiankowana już w 1252 roku, kiedy książę Przemysł I nadał wieś Weregniza cysterkom z Owińsk. Miejscowość znana była również pod nazwami Wierzeniczka i Mała Wierzenica. Po kasacie zakonu cysterskiego tutejsze dobra należały do niemieckiej rodziny bankierskiej von Treskowów, którzy wzniśli istniejące do dziś dwór i folwark. Na skraju wsi zachował się odnowiony niedawno cmentarz von Treskowów.

Zespół dworski w Wierzonce
Część mieszkalna zespołu dworskiego składa się z połączonych ze sobą drewnianym gankiem dworu i obszernej oficyny, położonych na skraju parku krajobrazowego. Obok części mieszkalnej znajduje się folwark z kuźnią i rządcówką. [Park i folwark wpisane są do rejestru zabytków jako osobne pozycje].

Dwór von Treskowów w Wierzonce
Eklektyczny z 2 ćw. XIX w. wzniesiony dla von Treskowów, ówczesnych właścicieli Wierzonki. Parterowy, wysoko podpiwniczony, kryty dachem naczółkowym, połączony drewnianym łącznikiem z powstałą w końcu XIX w. oficyną, wraz z którą tworzy zwarty zespół budynków mieszkalnych. Przy dworze spory Zdjęcia pałacu: , w pobliżu folwark, nieco dalej - w pobliskim lesie - cmentarz rodzinny von Treskowów.

Park dworski w Wierzonce
Spory (ponad 15 ha) park krajobrazowy, rozplanowany w 1 poł. XIX w. . W czasach świetności rozciągał się po obu stronach przepływającej przez Wierzonkę rzeczki Główna, której brzegi spięto dwoma mostkami, dzisiaj nieistniejącymi (istnieje jednak - październik 2008 - chybotliwa kładka umożliwiająca dojście do pobliskiego cmentarza von Treskowów).

Folwark w Wierzonce
Pochodzący z XIX w. zespół zabudowań gospodarczych z charakterystycznym budynkiem kuźni, rządcówką, spichrzem oraz stajnią z wozownią. W pobliżu dwór właścicieli majątku, von Treskowów. Po II wojnie św. folwark był użytkowany przez (państwową) Stację Hodowli Roślin.

Cmentarz von Treskowów w Wierzonce
Niewielki cmentarzyk położony w lesie, na skraju wsi Wierzonka (majątku von Treskowów), oczyszczony i oznakowany w 2006 r. w ramach przygotowań do otwarcia Szlaku Cysterskiego Puszczy Zielonki.
Na cmentarzu spoczywa Ludwik August von Treskow (najmłodszy syn Zygmunta Otto, założyciela rodu, zm. 19/12/1865), jego żona Melania z domu Schüller Baudescon (zm. 26/03/1873) - właściciele Wierzonki - oraz ich potomkowie. Zachowały się kamienie nagrobne Ludwika Augusta i Melani oraz fragmenty innych nagrobków.

[Data utworzenia: 18 lutego 2013]


m25420. Wierzonka [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Suchy Las, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Wierzonki: [wszystko], [wybrane], zespół dworski: [wszystko], dwór, oficyna, [pozostałe], folwark: [wszystko], kuźnia, rządcówka i [pozostałe], cmentarz von Treskowów, szkoła.
Mapa: [WZKart] 63a (18-42).
Literatura: DiP str. 419, PZ str. 82, PZiO str. 23, Lit. 9.3. str. 193.