Kościan-Leszno / Kopaszewo
Tereny zielone: z0900. Park pałacowy w Kopaszewie
Park o pow. 11,75 ha powstał na pocz. XIX w. (w czasie budowy pałacu); przekształcony w 1894 r. przez architekta ogrodów Augusta Denizota w stylu angielskim. Zobaczyć w nim można liczne gatunki drzew, głównie rodzimych, jak: wiąz, świerk, lipa, jesion, kasztanowiec, buk, dąb, cis, topola i platan. Nad stawem stoi figura św. Antoniego Padewskiego z lilią. Dąb ze znajdującą się pod nim kamienną ławką zwany Mickiewiczowskim nie ma związku z pobytem poety w Kopaszewie - został wyznaczony do odgrywania tej roli po zniszczeniu w 1880 r. przez burzę dębu, pod którym Mickiewicz zwykł był odpoczywać. Park ma również swoją Białą Damę, z racji pojawiania się niekiedy również w szatach niebieskich przez niektórych zwaną Damą Niebieską. Tradycja łączy postać biało-niebieskiej zjawy z nieistniejącym starym dworem Zakrzewskich, chociaż są też inne podania.
Poza pałacem w parku stoi też kaplica MB Śnieżnej i rozpoczna się słynna Droga Krzyżowa Kopaszewska. Od bramy parku w kierunku pobliskiego folwarku biegnie zabytkowa aleja platanowa, podobno najdłuższa w Europie.
[Data utworzenia: 05 marca 2009]


z0900. Park pałacowy w Kopaszewie

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Kopaszewa: [wszystko], [wybrane], kaplicę MB Śnieżnej, pałac, park, aleję platanów i [pozostałe] oraz zdjęcia Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej: [wszystko], przystanki, kapliczki oraz tablice stacji: [wszystko], wersja A i wersja B.
Literatura: DiP str. 166, AZA str. 219, Lit. 2.9. str. 182.