Poznań / Wolne Tory
Uzupełnienia: x1429. (Nieistniejący już) punkt widokowy [3] na szlaku Wolne Tory Tour

Wolne Tory.
W Roweromaniaku rejon ograniczony:

  • od zach. torami kolejowymi,
  • od pn. Mostem Dworcowym i ul. Matyi,
  • od wsch. ulicami Przemysłową (do ul. Roboczej) i Roboczą do zakrętu w pobliżu wieży ciśnień oraz jej przedłużeniem kierunku od wieży do ul. Hetmańskiej
  • od pd. wiaduktem kolejowym nad ul. Hetmańską.

    W 2008 r. o Wolnych Torach pisałem:
    "Część północna rejonu (okolice ulic Magazynowej i Spichrzowej) stanowi fragment ŚCISŁEGO CENTRUM stołecznego miasta Poznania, a całość jest największym powodem do wstydu dla jego władz; takie miejsca za mojej młodości opisywano krótko: syf, kiła i mogiła. Śmieci, brud i bałagan na Wolnych Torach są dobrze widoczne np. z budynku centrum targowego, z hotelu Poznań czy z gmachu Akademii Ekonomicznej. Są też pierwszą wizytówką miasta dla przyjeżdżających pociągiem lub autobusem - oba dworce[1] leżą w bezpośrednim sąsiedztwie.
    Przypomnę: Miasto Poznań stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury[2].

    Wiosną 2011 część Wolnych Torów przylegająca bezpośrednio do torów kolejowych w pobliżu stacji Poznań-Główny została splantowana, tzn. wyburzono stojące tam rudery i usunięto gruz, jednak większość część terenu czeka nadal na lepsze czasy. Po wybudowaniu dojazdu do udającego dworzec kolejowy centrum handlowego prowadzący przez Wolne Tory szlak przestał istnieć, chociaż bałagan - niekoniecznie.

    Obecnie (2015) "odzyskane" tereny[3] na Wolnych Torach czekają na inwestora.
    [Data utworzenia: 05 grudnia 2008]


    x1429. (Nieistniejący już) punkt widokowy [3] na szlaku Wolne Tory Tour

    Przypisy:
    [1] Stary dworzec autobusowy już nie istnieje - na jego terenie trwa obecnie (lipiec 2022) budowa centrum biurowego z tzw. Nowym Rynkiem. Budynek dawnego dworca kolejowego stoi nadal lecz nie pełni już swojej roli. Rolę obu dworców przejęło centrum handlowe Avenida.
    [2] Starania się nie powiodły: Poznań odpadł w I turze. Zdaniem Roweromaniaka wygląd Wolnych Torów miał w tym swój niemały udział.
    [3] A raczej ta część Wolnych Torów, której nie przeznaczono na centrum handlowe ani nie zmarnowano na budowę siedmiopasmowej (!!!) drogi wiodącej znikąd-donikąd.

    Powiązania 


    Zobacz: Zdjęcia z Wolnych Torów: [wszystko], kamienica-symbol, widoki centrum, Mini Pics Classic, eco-Poznań, patrol na Wolnych Torach, Miejska przetwórnia odpadów plastikowych, zdjęcia wg dat wykonania: 21/11/08, 04/12/08, 31/12/08 i 03/04/09 oraz zdjęcia z poszczególnych punktów widokowych: [1], [2], [3] i [4], oraz zdjęcia z likwidacji Wolnych Torów: [wszystko], [wybrane], ul. Matyi, narożnik ul. Magazynowej, ruina symbolu i upadek symbolu.
    Artykuły: Konferencyjny apel do gości, Kalendarium Wolnych Torów
    Mapka Rw: Wolne Tory Tour.