Egipt / Giza
Pozostałe: vxE01. Piramidy w Gizie

Cmentarzysko królewskie w Gizie.
Nekropola z grobowcami faraonów z IV dynastii Starego Państwa (XXVI wiek pne.) w Gizie pod Kairem kojarzona jest głównie z trzema największymi piramidami oraz z posągiem Sfinksa. Warto jednak zauważyć, że piramida w Egipcie nie jest samodzielnym obiektem lecz jedynie najbardziej widoczną częścią świątynnego zespołu grobowego i dla starożytnych Egipcjan nie miała samodzielnego znaczenia. Egipcjanie nie mieli nawet nazwy odpowiadającej dzisiejszemu określeniu piramida - stosowali nazwy opisowe odnoszące się do całego zespołu grobowego (wymieniając piramidy podaję ich tłumaczenie za greckim odpowiednikiem podanym przez Herodota).

Trzy największe piramidy to:

  • Choryzont Cheopsa, eg. Chufu, gr. Cheops; wysokość pierwotna 147, dzisiejsza 137 m, długość i szerokość 230 m, waga ponad 6 mln ton
  • Wielki jest Chefren, eg. Chafra, gr. Cherfen; wysokość 137 m., wizualnie sprawia wrażenie najwyższej
  • Boski jest Mykerinos, eg. Menkaura, gr. Mykerinos; wysokość 65 m., najniższa, lecz z elementami wykonanymi w granicie.

    Wejście do dużych piramid jest płatne dodatkowo i nie zawsze możliwe - obowiązują limity zwiedzających. Poza piramidami powszechnie rozróżniany jest jeszcze posąg sfinksa, rzadziej kxE13 Cherfena (znajdujące się poniżej piramid); pozostałe obiekty są zwykle pomijane.
    Na szczycie wzniesienia powyżej piramid znajduje się punkt widokowy. Cały zespół wpisano w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa unesco.
    [Data utworzenia: brak informacji]


    Powiązania 


    Zobacz: Galerie: Zespół piramid w Gizie, Zwiedzamy Gizę, Na tle piramid, W grobowcu Heteferes oraz Wielbłądy pod piramidami.