Poznań / Junikowo
Artykuły (zoologia): tzo91. Dzięcioł cmentarny
Roweromaniak odwiedzając w początku listopada junikowski cmentarz już przy furtce usłyszał charakterystyczny stukot dzioba dzięcioła kującego gdzieś w pobliżu. Okazało się że tuż obok odwiedzanego przez Roweromaniaka grobu posilał się na pniu martwego drzewa dzięcioł duży. Ptak żerował na niezbyt wysokim martwym i pozbawionym liści pniu drzewa odsłonięty i - z racji niewielkiej wysokości - dobrze widoczny. Ludzi odwiedzających cmentarz było sporo (był drugi listopada) jednak ptaszydła to nie odstraszało - jedynie co kilka minut opuszczał swoją stołówkę i na minutę krył się w gęstym igliwiu pobliskiej sosny, po czym powracał na miesce żerowania. Tego dnia pogoda była ciepła i słoneczna. Wiał jednak silny wiatr przenoszący dźwięk kucia tak, że w znajdującym się pod wiatr kierunku dogodnym dla obserwacji był on na tyle słabo słyszalny i zakłócony szumem wiatru iż mikrofon aparatu użytkowanego przez Roweromaniaka dźwięku uderzeń dzioba nie zarejestrował. Ptak dawał się podziwiać z niewielkiej odległości przez ponad pół godziny, po czym niespodziewanie odleciał w kierunku Lasku Marcelińskiego.
Fotki 9CU-48, 9CU-49, 9CU-50 i 9CU-51 pokazują miejsce żerowania dzięcioła od największego zbliżenia do ujęcia szerokokątnego; na każdym z nich ptak znajduje się w środku kadru. Na ostatniej fotce pokazującej wygląd terenu dzięcioła już nie widać[1] - jest zbyt mały w stosunku do otoczenia, co pokazuje iż tego kolorowego, ruchliwego i dobrze słyszalnego ptaka wcale nie jest zbyt łatwo dostrzec w miejscu pracy.
[Data utworzenia: 06 listopada 2024]


tzo91. Dzięcioł cmentarny

Przypisy:
[1] Oryginał fotki ma rozmiar 4400x3080 px i przy przeskalowaniu do wysokości 1080 px (telewizor full HD) wiedząc gdzie szukać można zauważyć czerwoną kropkę pochodzącą od piór dzięcioła. Zarysy ptaszydła można dostrzec dopiero przy wyświetlaniu na ekranie 4K, jednak gdy obserwator nie wie że dzięcioł tam jest łatwo może stwora przegapić.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienia: Roweromaniak listopadowo-grudniowy 2023, Dzięcioł duży (Dryobates major)