Puszcza Zielonka / Wojnówko
Artykuły (zoologia): tzo76. Gąsieniczka milusia taka
Gdy pewnego razu Roweromaniak pracował ciężko wykonując drobny remoncik na działce w Wojnówku, zobaczył był nieznanego mu wcześniej gościa - dużą, grubą na palec i długą na blisko 10 cm czarno-różową gąsienicę rączo zasuwającą ruchem posuwistym po betonowej ścieżce przed domkiem Roweromaniaka. [Ściśle rzecz biorąc stwora zauważył braciszek Roweromaniaka stojący na tejże ścieżce i powiadomił brata pracującego akuratnie na wysokości (być może nawet metrowej)]. Roweromaniak chyżo z wysokości zeskoczył i pobiegł po aparat - pośpiech był wskazany gdyż stwór na fotkę czekać nie zamierzał a braciszek zatrzymać go zgrabnie nie potrafił, chociaż stworów takowych się nie boi ani nimi nie brzydzi - bał się gościa uszkodzić. Przyniósłszy aparat Roweromaniak nie tylko pstryknął gąsieniy fotki ale też nakręcił kilka klipów, które później złożył do kupy w niewielki filmik. Chociaż był dopiero sierpień, jednak niespecjalnie upalny, więc może trociniarka poszukiwała już miejsca gdzie mogłaby - wzorem Absalona z Alicji w krainie czarów - spocząć w hamaku, po czym zapalić sobie fajkę i czekać na przeobrażenie? Jeżeli tak, to powstanie z niej nie delikatny niebieski motylek lecz wielka, ciemna i włochata ćma, być może jednak znacznie od niebieskiego motylka ładniejsza.

Trociniarka czerwica (Cossus cossus)
Jeden z największych motyli występujących w Polsce znany Roweromaniakowi jedynie z postaci larwalnej[1]. Aktywna nocą szaro-brązowa kosmata ćma o zredukowanej ssawce (dorosły motyl nie pobiera pokarmu) i rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 10 cm. Długie do 10 cm gąsienice brunatno- do czarnoróżowych są wszystkożerne, zjadając zarówno drewno drzew liściastych (wierzba, topola, brzoza) jak też larwy innych owadów. Trociniarki składają jaja w korze drzew. Ich rozwój trwa 2-4 lat a przepoczwarczenie następuje wewnątrz chodnika wygryzionego w drewnie lub w ziemi. Gąsienice poza miejscem żerowania spotkyka się zazwyczaj jesienią gdy szukają miejsca na owinięcie się oprzędem i przepoczwarczenie, motyle latają od początku czerwca do końca sierpnia.


izoA0. Trociniarka czerwica (Cossus cossus)

Przypisy:
[1] A w każdym razie nigdy postaci dorosłej Roweromaniak nie zidentyfikował - być może były takie wśród latających w Wojnówku ciem.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienie: Trociniarka czerwica (Cossus cossus)