Pomniki: pxQ20. Złoty Budda w Bangkoku
Największy na świecie złoty posąg Buddy wysoki na 3 metry i ważący ponad 5 ton znajdujący się na terenie świątyni Wat Traimit w Bangkoku. Przedstawia Buddę w pozycji siedzącej, z rękami ułożonymi w geście dotknięcia ziemi (w sanskrycie bhumisparśa-mudra[1]).
Posąg wykonano prawdopodobnie w Ajutthaja w okresie Sukhothai (1238-1370)[2]. W okresie wojen z Birmą w celu zabezpieczenia przed zrabowaniem posąg został pokryty warstwą gipsu. Maskowanie okazało się skuteczne - posąg przetrwał nie tylko najazd birmański ale też upadek królestwa Ajutthaja. W początku XIX wieku przewieziono posąg do Bangkokui ustawiono w świątyni Wat Chotanaram w Chinatown. Pozostawał w zapomnieniu jako jedno z wielu gipsowych przedstawień Buddy przez ponad 100 lat. Gdy świątynia podupadła postanowiono przenieść posąg do Wat Traimit. W roku 1955, podczas ustawiania Buddy na nowym miejscu, pękły stalowe liny dźwigu i uderzając w posąg naruszyły zewnętrzna gipsową warstwę odsłaniając złote wnętrze. Obecnie posąg znajduje się w specjalnie wzniesionym okazałym budynku wybudowanym po odkryciu złotej natury Buddy.
[Data utworzenia: 10 stycznia 2023] |
pxQ20. Złoty Budda w Bangkoku |
Przypisy:
[1] Symboliczny gest stosowany w buddyźmie.
[2] Datowanie i określenie miejsca wykonania są niepewne i opierają się jedynie na kształcie głowy Buddy. Niektórzy badacze uważają, że posąg powstał w Indiach i trafił do Ajutthaja dopiero w wieku XV.
Powiązania 
Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienie: Świątynia Wat Traimit w Bangkoku (buddyjska)
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: TAJ str. 34.
Położenie GPS: 13.737737,100.513588.