Kościoły: kxQ20. Świątynia Wat Traimit w Bangkoku (buddyjska)
[Świątynia Złotego Buddy]. Jedna ze starszych świątyń w Bangkoku, jednak dokładne jej datowanie nie jest znane. W stosunkowo niepozornej głównej kaplicy (bot) umieszczono posąg buddy zwany Phra Puttha Thotsaphonlayan wykonany ze stiuku i pomalowany na złoto. Przedstawia on siedzącego buddę z rękoma w geście bhumisparśa-mudra, czyli w pozycji takiej samej jak Złoty Budda, najsłynniejszy posąg w świątyni[1]. Wihran mieszczący Złotego Buddę wzniesiono w latach 50-tych. ub. wieku czyniąc go najwyższą i największą budowlą zespołu co sprawia, że jedynie niewielu z odwiedzających to miejsce turystów zadaje sobie trud zobaczenia wnętrza głównej kaplicy świątynnej. Obiekt można zwiedzać bezpłatnie.
Na dziedzińcu świątyni rośnie kilka wyjątkowo ładnych drzewek bananowych z okazałymi kiśćmi owoców.
Złoty Budda w Bangkoku
Największy na świecie złoty posąg Buddy wysoki na 3 metry i ważący ponad 5 ton znajdujący się na terenie świątyni Wat Traimit w Bangkoku. Przedstawia Buddę w pozycji siedzącej, z rękami ułożonymi w geście dotknięcia ziemi (w sanskrycie bhumisparśa-mudra[2]).
Posąg wykonano prawdopodobnie w Ajutthaja w okresie Sukhothai (1238-1370)[3]. W okresie wojen z Birmą w celu zabezpieczenia przed zrabowaniem posąg został pokryty warstwą gipsu. Maskowanie okazało się skuteczne - posąg przetrwał nie tylko najazd birmański ale też upadek królestwa Ajutthaja. W początku XIX wieku przewieziono posąg do Bangkokui ustawiono w świątyni Wat Chotanaram w Chinatown. Pozostawał w zapomnieniu jako jedno z wielu gipsowych przedstawień Buddy przez ponad 100 lat. Gdy świątynia podupadła postanowiono przenieść posąg do Wat Traimit. W roku 1955, podczas ustawiania Buddy na nowym miejscu, pękły stalowe liny dźwigu i uderzając w posąg naruszyły zewnętrzna gipsową warstwę odsłaniając złote wnętrze. Obecnie posąg znajduje się w specjalnie wzniesionym okazałym budynku wybudowanym po odkryciu złotej natury Buddy.
[Data utworzenia: 12 stycznia 2023] |
kxQ200. Świątynia Wat Traimit w Bangkoku (buddyjska) [wybrane] |
Przypisy:
[1] Być może właśnie zgodność przedstawień buddów spowodowała, że Złoty Budda - który wówczas uważany był za niezbyt wartościowy materialnie posąg gipsowy - został przeniesiony do tej właśnie świątyni.
[2] Symboliczny gest stosowany w buddyźmie.
[3] Datowanie i określenie miejsca wykonania są niepewne i opierają się jedynie na kształcie głowy Buddy. Niektórzy badacze uważają, że posąg powstał w Indiach i trafił do Ajutthaja dopiero w wieku XV.
Powiązania 
Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienie: Świątynia buddyjska (wat)
Literatura: TAJ str. 34.
Położenie GPS: 13.737737,100.513588.
Byłem tu: 07 grudnia 2022.