Środa Wielkopolska i okolice / Zaniemyśl
Pomniki: p2200. Pamiątka wiktorii wiedeńskiej w na ścianie kościoła w Zaniemyślu
Żeliwna, odlana być może w poznańskich Zakładach Cegielskiego. Tablica w Zaniemyślu jest o ok. połowę mniejsza od innych przedstawionych w Roweromaniaku i jest pomalowana - również w odróżnieniu od innych. Znajduje się na frontowej ścianie kościoła św. Wawrzyńca.

W dwusetną rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem, gdy miniona świetność Królestwa Polskiego była już tylko coraz bledszym wspomnieniem, w poznańskich Zakładach Cegielskiego odlano, z fundacji patriotycznej szlachty i ziemian, pewną liczbę żeliwnych płyt wiktorię ową przypominających. Płyty umieszczano przy wielkopolskich kościołach i dworach. Powstawały też kopie - płyty znane Roweromaniakowi mają takie same napisy, różnią się jednak wielkością i kształtem - nie powstały zatem z jednej formy. Niektóre z nich przetrwały do dziś - Roweromaniak zna cztery: obok kościoła w Wierzenicy, na ścianie kościoła w Zaniemyślu oraz w kruchtach kościołów w Michorzewie i Skokach. Roweromaniak nie wie, czy pochodzą z Cegielskiego, czy też odlano je w innym zakładzie.

Napis na płytach głosi

Na prośbę Ojca Świętego i pokorne błagania rzymskiego cesarza Niemiec
Jan III Sobieski z rycerstwem polskim
pod oblężony 2-m-ce od Turków a od swoich opuszczony Wiedeń
przybywa
i po trzech dniach jako wódz naczelny wojsk sprzymierzonych
dnia 12/09/1683 potęgę turecką niszczy.
Król polski ratuje Niemcy i chrześcijaństwo

i jest otoczony sentencją
Był człowiek posłany od Boga, któremu imię było Jan. Veni, vidi, Deus vicit
Veni,vidi, Deus vicit - list tej treści, parfrazę słynnego powiedzenia Juliusza Cezara - wysłał Sobieski spod Wiednia do Marysieńki; od tego zdania rozpoczął też donoszący o zwycięstwie list skierowany do papieża Innocentego XI.
[Data utworzenia: 12 września 2008]


1298A. Pamiątki wiktorii wiedeńskiej

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia tablic wiedeńskich.