Pałuki / Skoki
Kościoły: k1511. Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skokach
Konstrukcji słupowo-ramowej z wypełnieniem z cegły[1], zbudowany w 1737 z fundacji Kazimierza Raczyńskiego, wojewody poznańskiego, otynkowany. Halowy, trzynawowy, z drewnianymi kolumnami podpierającymi strop. Wieże dwukondygnacyjne, w dolnej części obmurowane, w górnej - konstrukcji słupowej, oszalowane i zwieńczone blaszanymi chełmami. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Restaurowany w 1787, 1846 i 1911, odnowiony w 1946 i 2005-2011. Wewnątrz wydzielone dwie kruchty, z których jedna (pd.) pełni funkcję zakrystii.
Wewnętrz ambona i chrzcielnica z 2. poł. XVIII w. oraz barokowa płyta nagrobna Zofii z Natalskich, żony Andrzeja Reja, starosty lubuskiego z herbami: Prawda, Rydwan, Grzymała i Nałęcz. Ołtarze późnobarokowe, przebudowane w latach 50-tych ub. w. Obrazy w ołtarzach (pochodzące z pocz. XX w.): MB Niepokalanie Poczętej (ołtarz główny), MB Wspomożenia Wiernych (nawa pn.) i Jezusa Ukrzyżowany (nawa pd.). Nad ołtarzem głównym witraż z podobizną patrona kościoła. W kruchtach epitafia pochowanych w krypcie grobowej pod kościołem oraz żelazna tablica wmurowana w dwusetną rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. Nad kruchtami loże z rokokowymi balustradami, otwarte na prezbiterium. Chór organowy (również z rokokową balustradą) wsparty jest na dwóch murowanych słupach; na chórze organy ukradzione z kościoła ewangelickiego.
Kościół nie był dotychczas konsekrowany.

Przy kościele grota MB z Lourdes (lata 20-te XX w.), figura Chrystusa dźwigającego krzyż (przełom XIX/XX), fragment pomnika Serca Jezusowego (1935) oraz krzyż misyjny z 1966; nieopodal - plebania.
Kościół leży na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.
[Data utworzenia: 24 maja 2009]


k1511. Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skokach

Przypisy:
[1] Odmiana tzw. pruskiego muru. Spotykane niekiedy określenie konstrukcji jako szachulcowej jest w tym przypadku błędem.

Powiązania 


Adres: ul. Kościelna.
Zobacz: Zdjęcia kościoła oraz wszystkich kościołów SKD.
Uzupełnienie: Historia kościoła i parafii w Skokach
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: WKD str. 172, AZA str. 116, Lit. 2.18. str. 48, Lit. 9.6. str. 32, Lit. 9.3. str. 241.
Rejestr zab.: 1162/A z dnia 16/07/1970.