Sri Lanka
Miejscowości/Rejony: mxQ6S. Trójkąt Historyczny
Trójkąt na mapie Sri Lanki z narożnikami w dawnych stolicach lankijskich: Anuradhapura, Polonnaruwa, Kandy. Wewnątrz trójkąta leżą również Dambula, Góra Mihintale i Sigirija co sprawia iż zawiera on najważniejsze miejsca znane z historii kraju.
W Roweromaniaku do rejonu należą również bezpośrednie okolice stolic. W literaturze teren ten bywa nazywany również Trójkątem Kulturowym.

Anuradhapura
Miasto w Sri Lance, ok. 200 km na pn.-wsch. od Kolombo, pierwsza historyczna stolica Syngalezów (III w. pne do XI w. ne; lista unesco). Współczesne miasto liczy ok. 50 tys. mieszkańców i jest stolicą dystryktu. Wg tradycji miasto założyła mniszka buddyjska Sanghamitta, która przywiozła królowi Devanampiyatissowi gałązkę ze świętego drzewa Bodhi (fikus pagodowy). Z gałązki tej wyrosło drzewo żyjące do dnia dzisiejszego, otaczane przez mieszkańców kultem. W rzeczywistości teren Anuradhapury był zamieszkały już w neolicie, ok. 3000 lat pne i miasto należy do najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych w Azji. Zwiedzenie ruin dawnej stolicy i zobaczenie świętego drzewa są obowiązkowymi punktami programu podczas wyjazdu do Sri Lanki. Z budowli uwagę przyciągają szczególnie:
  • wielka stupa Ruwanveli z charakterystycznym murem złożonym z figur słoni naturalnej wielkości,
  • klasztor buddyjski Abajagiri z ceglaną stupą o tej samej nazwie,
  • ceglana stupa Dżetawanarama, najwyższa ceglana budowla świata,
  • ruiny pałacu z brązu oraz
  • świątynia Isurumunija z muzeum mieszczącym kamienne rzeźby pierwotnie ulokowane na skałach świątyni.

    Polonnaruwa
    Dawna - druga z kolei - stolica syngalezów pełniąca tą funkcję od czasu zniszczenia Anuradhapury w 993 n.e. przez władcę hinduskiego Rajaraja Chola I do XIII w. ne.

    Kandy
    Miasto w Sri Lance, znane z buddyjskiej Świątyni Zęba, trzecia (i ostatnia) stolica niepodległego państwa syngalezów. Położone w głębi wyspy miasto odgrodzone od wybrzeża trudną do przebycia przez europejczyków dżunglą nie zostało zdobyte ani przez portugalczyków, ani przez holendrów[1], lecz dopiero przez anglików w 1815 r. w wyniku buntu syngaleskich wodzów i zorganizowanego przez nich zamachu stanu.
    Najważniejszy zabytek miasta - Świątynia Zęba - jest częścią dawnego zespołu królewskiego, w skład którego wchodzi też m. in położony na brzegu sztucznego jeziora pawilon kąpielowy królowych (obecnie informacja turystyczna/muzeum). Na przedmieściach kilka kilometrów od pałacu (w Peradenia) znajduje się dawny Królewski Ogród Botaniczny.

    Dambula
    Miasto w Sri Lance, ok. 150 km na wsch. od Kolombo, skalne świątynie wpisane na listę unesco z setkami posągów buddów w różnych postaciach (największe skupisko buddów, jakie Roweromaniak miał okazję zobaczyć.
    W mieście znajduje się też największy na Cejlonie targ warzywny.

    Góra Mihintale
    Wg tradycji lankijskiej miejsce spotkania buddyjskiego mnicha Mahindy z syngalskim królem Devanampiyatissą, po którym król przeszedł na buddyzm i uczynił zeń religię państwową. Miejsce to uważane jest za święte i stanowi cel licznych pielgrzymek. Wzgórze ma wysokość ok. 300 m i trzy wyraźne wierzchołki wznoszące się nad dość sporym plateau.
    Poniżej plateau znajdują się ruiny zabudowań klasztoru buddyjskiego, które można zwiedzać jeszcze w butach (refektarz z korytem zdolnym pomieścić 5000 porcji ryżu, pozostałości kapituły); w ruinach tych znaleziono tzw. inskrypcje z Mihintale datowane na wiek od III pne do X ne.
    Na plateau prowadzą kamienne schody. Na górną część schodów, płaskowyż i wierzchołki należy wchodzić na bosaka (Żona Roweromaniaka z racji problemów z chodzeniem dostała zgodę aby wejść w sandałach). Na płaskowyżu znajduje się otoczona kamiennymi filarami niewielka stupa Ambasthala Dagoba (dagoba drzewa mangowego); wg. tradycji to tutaj król Devanampiyatissa po raz pierwszy spotkał Arahanta Mahindę. Na wierzchołkach znajdują się:
  • platforma, na której miał wylądować Mahinda przybywając na Cejlon drogą powietrzną (wierzchołek z flagę i barierkami),
  • gigantyczny biały posąg buddy (dojście po wykutych w skale stopniach) oraz
  • odrestaurowana duża biała stupa Maha (41 m średnicy u podstawy) pochodząca podobno z pocz. naszej ery.

    Sigirija
    Wpisana na listę unesco starożytna twierdza na wysokiej (180 m) skale pochodzenia wulkanicznego. Zabudowania na skale (twierdza i górny pałac) są jedynie częścią większego kompleksu obejmującego również ogrody królewskie i dolny pałac u podnóża skały. Kompleks powstał w 3 ćw. V w. ne. i był siedzibą samozwańczego króla Kassapy[2]; do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie ruiny. Dolną część wejścia na skałę z charakterystycznymi lwimi łapami po bokach zrekonstruowano, wyżej wchodzi się po betonowo-kamiennych schodach. Na części ścian skały zachowały się malowidła przedstawiające (częściowo) roznegliżowane niewiasty, być może nałożnice i/lub damy dworu.

    [Data utworzenia: 23 marca 2024]


    mxQ6S0. Trójkąt Historyczny [wybrane]

    Przypisy:
    [1] Holendrzy zajęli co prawda Kandy lecz z powodu trudności komunikacyjnych i aprowizacyjnych zmuszeni byli wycofać się na wybrzeże.
    [2] Kassapa był pochodzącym z nieprawego łoża młodszym synem poprzedniego króla Cejlonu i - jako bękart - nie miał szans na legalne objęcie tronu. Dokonał więc przewrotu pałacowego zabijając swojego ojca i pozbawiając brata dziedzictwa; brat jednak uciekł do Indii i po 18 latach przy pomocy wojsk hinduskich odzyskał tron. Podobno Kassaba - jako wierny wyznawca hinduizmu - uważał, że w następnym wcieleniu ze względu na swoje grzechy na pewno nie będzie człowiekiem, więc póki może powinien korzystać z życia jak tylko się da. Przekazy historyczne uznają go za osobę o bujnym temperamencie prowadzącą wyjątkowo intensywne życie seksualne i mającą w poważaniu obowiązujące zwykłych śmiertelników normy zarówno prawne, jak też moralne.

    Powiązania 


    Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
    Literatura: SRI str. 126.
    Położenie GPS: 7.929,80.687.
    Byłem tu: od 14 listopada 2023 do 19 listopada 2023.