Tunezja
Miejscowości/Rejony: mxEA3. Dżerba
Największa wyspa Tunezji połączona ze stałym lądem groblą usypaną w czasach cesarstwa rzymskiego[1]. Wyspa leży w zatoce Mała Syrta, ma powierzchnię 514 km kw. i jest zamieszkiwana przez ponad 160 tys. stałych mieszkańców, zajmujących się dzisiaj najczęściej usługami związanymi z ruchem turystycznym. Na wyspie jest międzynarodowe lotnisko obsługujące głównie loty do i z Polski (ponad połowa połączeń - obserwacja z czerwca 2024) oraz szereg dużych resortów turystycznych. Jako miejsceturystyki aktywnej (np. rowerowej) wyspa się nie sprawdza: brak jest terenów zielonych i ponują tutaj zbyt wysokie temperatury; brak jest też niewielkich hoteli dla osób lubiących ciszę i spokój[2]. Ze względu na liczne słone laguny wyspa jest dogodnym miejscem na obserwacje ptactwa.
Do najliczniej zwiedzanych miejsc na Dżerbie należą:
  • stolica regionu z zabytkowym bazarem (suk) i twierdzą,
  • artystyczne miasteczko z mnóstwem murali (część Ar-Rijad, projekt DżerbaHood),
  • dawne żydowskie miasteczko Ar-Rijad z synagogą El Ghriba - święte miejsce judaizmu oraz
  • muzeum etnograficzne i warsztaty garncarskie w Kallala.

    [Data utworzenia: 10 lipca 2024]

    Przypisy:
    [1] Gdy tylko Roweromaniakostwo obstalowali sobie z początkiem roku 2023 zaległy z czasów kowida wyjazd do Tunezjiz lądowaniem na Dżerbie unesco dla uczczenia tego faktu wpisała wyspę na listę światowego dziedzictwa kulturowego.
    [2] Niemożność znalezienia na Dżerbie spokojnego hotelu pobytowego bez tzw. animacji i podobnego hałasu skłoniła Roweromaniakostwo do ograniczenia wakacji tunezyjskich jedynie do objazdówki.

    Powiązania 


    Linki zewn.: Wikipedia, unesco.
    Położenie GPS: 33.783,10.883.
    Byłem tu: 06 czerwca 2024, 07 czerwca 2024albo od 11 czerwca 2024 do 13 czerwca 2024.