Miejscowości/Rejony: mxD11. Quito
Stolica Ekwadoru ze starówką wpisaną na listę unesco, niemożliwie zadymioną i zasmrodzoną przez smog, czemu sprzyja nieomal zupełny brak ograniczeń we wjeździe do centrum i położenie miasta w głębokich dolinach pomiędzy wysokimi górami (najwyższą jest czynny wulkan Rucu Pichincha - 4790 m npm). Dzisiejsze Quito liczy sobie ponad 2 miliony mieszkańców i nadal się powiększa. Po przeniesieniu lotniska dalej od centrum w mieście zaczęły masowo powstawać wysokościowce, a dzielnice mieszkaniowe puchną z roku na rok. Obecne Quito nie ma ani metra[1], ani kolejki miejskiej, ani tramwajów. Komunikacja opiera się głównie o samochody osobowe i napędzane silnikami wysokoprężnymi autobusy - w godzinach szczytu korki są niemiłosierne a smog wyjątkowo dorodny.
Quito należy do najwyżej położonych dużych miast świata co sprawia, że pomimo przebiegającego przez przedmieście równika w Quito zazwyczaj nie ma upału. Nad centrum góruje posąg MB Błonkoskrzydłej[2] wielkością konkurujący z największymi pomnikami świata.
Rozwinięte miasto istniało tutaj już przed przybyciem Hiszpanów, jednak budowle z tego okresu nie zachowały się - starówka pochodzi z czasów kolonialnych. Do obowiązkowych punktów zwiedzania mależą katolickie zabytki sakralne z zespołami jezuitów, franciszkanów i dominikanów na czele oraz pałace rządowy (prezydencki) i arcybiskupi przy placu Niepodległości.
[Data utworzenia: 09 marca 2023] |
Przypisy:
[1] Termin ten później przesunęła na nieco późniejszy z racji zbyt krótkiego odstępu czasowego od obstalowanych już wcześniej wakacji tajlandzkich; biuro też dorzuciło jeszcze ze dwa dni z powodu zmiany rozkładu lotów.
[2] Określenie Roweromaniaka dla figury uskrzydlonej Dziewicy z Quito - pomnika stojącego na wzgórzu El Panecillo. Wyraźny rysunek krawędzi aluminiowych płyt, z których zbudowany jest pomnik, kojarzy się Roweromaniakowi z dobrze widocznym żyłkowaniem skrzydeł owadów błonkoskrzydłych.
Powiązania 
Zobacz: Zdjęcia Quito: [wszystko], [wybrane] w tym: z hotelu, z El Panecillo, z nowej katedry, ze św. Franciszka, o zachodzie słońca oraz [pozostałe].
Linki zewn.: Wikipedia, unesco.
Położenie GPS: -0.22,-78.5125.
Byłem tu: od 08 lutego 2023 do 10 lutego 2023.