Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2567. Boduszewo
Wieś ok. 3 km na wsch. od Murowanej Gośliny, ważny topograficznie punkt przy zachodnim skraju Puszczy Zielonki - tędy prowadzą najkrótsze drogi z Murowanej Gośliny do Zielonki, Głęboczka i Łopuchowa.
Wieś wzmiankowana w dokumentach po raz pierwszy w roku 1388 pod nazwą Bodusowo. Dokument wymienia właściciela Mikołaja Brzechwę i jego syna Sędziwoja, jednakże nie byli to pierwsi właściciele - sądzi się, że nazwa wsi pochodzi od imienia Bodusz, które nosił zapewne wcześniejszy właściciel. Od połowy XVI w. wioska była opuszczona (stracił swoje znaczenie trakt do Głęboczka - ówczesnego miasta) i została zasiedlona ponownie w wieku XIX, wchodząc w skład goślińskich dóbr książąt Sachsen-Altenburg. W roku 1905 majątek został sprzedany i rozparcelowany, jego pozostałością jest pałac wraz z resztkami folwarku.
Dogodny punkt wypadowy do zachodniej części Puszczy Zielonki z możliwością zakwaterowania w wyremontowanym pałacu.

Zespół pałacowy w Boduszewie
W skład zespołu wchodzą: pałac oraz niewielkie pozostałości parku i folwarku.

Pałac w Boduszewie
Powstały w poł. XIX w.[1] dwór rozbudowano w latach 90-tych przez dodanie północnego skrzydła nadając mu wygląd i wielkość pałacu. Budynek stanowił pierwotnie mieszkanie zarządcy boduszewskiego majątku należącego do książąt Sachsen-Altenburg. Po I wojnie światowej pałac przeszedł w ręce gminy i mieścił szkołę, mieszkanie nauczyciela, bibliotekę i Klub Rolnika. Park został zniszczony, a zabudowania gospodarcze przebudowano lub zburzono (gorzelnia). Nieremontowany za czasów realkomuny pałac popadł w ruinę i w 1999 roku został sprzedany. Po trwającym do 2005 r. remoncie w budynku utworzono hotelik.
Pałac jest piętrowy, nakryty czterospadowym dachem, z bocznym ryzalitem nakrytym osobno. Środkowa część korpusu w dolnej części boniowana, w górze ujęta dwoma parami pilastrów i zwieńczona półokrągłym szczytem. W pobliżu pozostałości zabudowy folwarcznej, wokół ogród.

Folwark w Boduszewie
Pozostałości zabudowań folwarcznych z pocz. XX w., znajdujące się w pobliżu pałacu. Po parcelacji majątku w 1912 r. zabudowania gospodarcze folwarku (stajnie, owczarnie, obory) zostały w większości rozdzielone i przebudowane na osobne zagrody i domy mieszkalne, a istniejącą w majątku gorzelnię zburzono.

Park pałacowy w Boduszewie
Resztki parku z pomnikowym wiązem (380 cm obwodu), oczkiem wodnym i ogrodem; łącznie ok. 1 ha.
Po parcelacji majątku (1912 r.) park dworski uległ dewastacji - na jego terenie urządzono podwórze szkolne, toalety, a w dalszej części sad i ogród warzywny.

[Data utworzenia: 26 marca 2012]


m25670. Boduszewo [wybrane]

Przypisy:
[1] Tak w większości źródeł; M i P. Libiccy w DiP podają jako czas budowy pałacu początek XX w.

Powiązania 


Adm.: gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Boduszewa: [wszystko], [wybrane], pałac, folwark, [pozostałe].
Trasy Rw: Z-3, Z-6-4.
Mapa: [WZKart] 63a (28-38).
Literatura: DiP str. 25, PZ str. 30, PZiO str. 8, Lit. 9.3. str. 185.