Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2514. Zielonka
Wioska położona w samym sercu Puszczy Zielonki, ok. 7 km na wsch. od Murowanej Gośliny. Ważny węzeł szlaków turystycznych, ciekawe arboretum, głaz narzutowy z upamiętniającą prof. Kazimierza Sucheckiego (założyciela Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka).
Wieś, wzmiankowana już w dokumentach z roku 1397, była niegdyś znaczącą miejscowością przy trakcie Poznań - Kcynia. Najstarsze ślady tutejszego osadnictwa pochodzą z młodszej epoki kamiennej. Od II połowy XIX wieku była siedzibą[1] nadleśnictwa i stąd zapewne wzięła się nazwa Puszcza Zielonka. Po raz pierwszy nazwę Zelonca zanotowano w roku 1417 - wcześniej używano nazwy Dąbrowa Zielona. W Zielonce mieści się ośrodek dydaktyczy poznańskiej Akademii Rolniczej (bursa), jest też zaniedbany cmentarz ewangelicki, wiata turystyczna, jezioro i ścieżka przyrodnicza wokół niego.

Arboretum leśne w Zielonce
Arboretum zorganizowane zostało w dwóch częściach metodycznych. Pierwszą tworzy park krajobrazowo-dendrologiczny, drugą arboretum drzewostanowe. Łączna powierzchnia arboretum obejmuje 83 ha i gromadzi około 800 gatunków i odmian drzew i krzewów (docelowo planuje się posadzenie do 2000 gatunków). Przy głównym wejściu do arboretum rosną pomnikowe kasztanowce, pod którymi można odpocząć (ławki) i np. zjeść śniadanko. Ok. 200 m dalej (asfaltem pod górę w stronę Murowanej Gośliny), po prawej (wsch.) stronie drogi znajduje się ogrodzone i zagospodarowane miejsce wypoczynkowe.

Ścieżka przyrodnicza wokół jez. Zielonka
Ścieżka przyrodnicza o pełnej nazwie Zbiorowiska Roślinne wokół Jeziora Zielonka liczące osiem przystanków i mierząca 3 km długości. Rozpoczyna się i kończy w miejscu odpoczynkowym w Zielonce; orientacyjnie łatwa.
Przystanki ścieżki:
Przystanek 1.Sukcesja wtórna
Przystanek 2.Żwirowisko
Przystanek 3.Zadrzewienia
Przystanek 4.Dolina Trojanki
Przystanek 5.Ols
Przystanek 6.Fazy wzrostu drzewostanu
Przystanek 7.Warstwowa budowa lasu
Przystanek 8.Ekosystem jeziora

Bursa w Zielonce
Oficjalnie Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Zielonce administrowany przez Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie. Umożliwia zakwaterowanie do 90 osób w pokojach 2- i 3-osobowych (niektóre z umywalkami). Dysponuje salą konferencyjną, rekreacyjną, kuchnią i stołówką, zapewniając pełne wyżywienie dla grup zorganizowanych. Ogromnym atutem ośrodka jest położenie w sercu kompeksu lasów Puszcza Zielonka, w miejscu nieomal niezamieszkałym, a przy tym łatwo dostępnym (szosą z Murowanej Gośliny). Liczne szlaki rowerowe i piesze, arboretum leśne, ścieżka przyrodnicza.

Cmentarz ewangelicki w Zielonce
Cmentarz ewangelicki, nieczynny od czasów wojny, opuszczony i zapomniany. Zarośnięty krzakami, pośród których odnaleźć można przewrócone kamienne nagrobki oraz kryptę grobową z zarwanym dachem.
Cmentarz znajduje się przy asfaltowej drodze łączącej Zielonkę z Murowaną Gośliną, pomiędzy budynkiem administracyjnym arboretum (leśniczówką) a placem zabaw przy miejscu odpoczynkowym, ok. 200 m od mostku na Trojance znajdującego się w najniższym punkcie szosy.

Miejsce odpoczynowe w Zielonce
Duże, starannie utrzymane miejsce odpoczynkowe z parkingiem, placem zabaw, sporą zadaszoną wiatą z kilkudziesięcioma miejscami przy stole, stołami i ławkami na powietrzu, miejscem na ognisko[2] oraz toaletą (toi-toi; mam nadzieję, że nie zdemontowali). Na miejscu odpoczynkowym jest początek ścieżki przyrodniczej oraz jej tablica informacyjna. Do arboretum leśnego - 200, do bursy 400 m, za placem zabaw nieczynny cmentarz ewangelicki.

Kamień pamiątkowy Kazimierza Sucheckiego w Zielonce
Granitowy głaz narzutowy z tablicą pamiątkową ustawiony przed bursą w Zielonce w roku 1975 (w 110. rocnicę śmierci prof. Sucheckiego).

Jezioro Zielonka
Jezioro we wsi o tej samej nazwie, położone w ciągu strumienia Trojanka. Brzegi trudnodostępne, zarośnięte. Wokół jeziora wytyczono ścieżkę przyrodniczą. Najładniejszy widok na jezioro rozciaga się z mostku na asfaltowej drodze z Murowanej Gośliny (przy arboretum).

[Data utworzenia: 31 sierpnia 2016]


m25140. Zielonka [wybrane]

Przypisy:
[1] Siedzibą Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka jest dziś Murowana Goślina.
[2] Ognisko można rozpalić za zgodą administratora terenu (kierownik bursy); ognisko - 50 zł, drewno - 100,-

Powiązania 


Adm.: gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zielonki: [wszystko], [wybrane], arboretum: [wszystko], leśniczówka, info, [ogólne], bursa, ścieżka przyrodnicza, wiata, jezioro i [pozostałe] zdjęcia wsi.
Mapa: [WZKart] 63a (26-42).
Link zewn.: Wikipedia.
Położenie GPS: 52.554620,17.110852.