Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2509. Bolechowo
Wieś położona ok. 11 km na pn. od granic Poznania i 3 km na pd. od Murowanej Gośliny. Nazwa wsi pochodzi zapewne od imienia Bolech. Od XIII w. własność cysterek z Owińsk (zachował się dokument z 1252 r. nadający wieś klasztorowi). Po kasacie zakonu (1797 r.) własność von Treskowów, od których w 1873 r. odkupił ją Zygmunt Szułdrzyński (własnością Szułdrzyńskich były m. in. Sierniki i Lubasz).
W Roweromaniaku jako Bolechowo określana jest stara, pn.-wsch. część wsi, zgrupowana w pobliżu pałacu i kościoła. Nowsza część występuje jako Bolechowo Osiedle. Granicą pomiędzy rejonami Bolechowo i Osiedle jest linia kolejowa 390. Teren na wsch. od niej zaliczam do Bolechowa, na zach. - do Bolechowa-Osiedle. Stacja kolejowa i Presta zaliczane są więc do Osiedla, co nie odpowiada granicy administracyjnej sołectw.

Pałac von Treskowów w Bolechowie
Klasycystyczna siedziba z początku XIX w., która charakterystyczne cechy stylu utraciła wskutek licznych przebudów dokonanych przez von Treskowów i Szułdrzyńskich. W części głównej piętrowy, z wyraźnie wysuniętymi skrzydłami bocznymi, z których jedno mieściło niegdyś salę balową. Położony parku, rozplanowanym w XIX w.
Po wojnie w budynku mieściła się szkoła, później biura i mieszkania. Obecnie (2011 r.) w rękach prywatnych; od kilku lat w remoncie.

Park pałacowy w Bolechowie
Rozplanowany w pocz. XIX w., tj. w okresie budowy pałacu. Pow. parku wynosi 3,15 ha. Na jego obwodzie zachowały się resztki zabytkowej alei grabowej. Na pn. od pałacu rosną[1] pomnikowe drzewa: wiąz o obwodzie 30 cm i białodrzew (również ok. 370 cm). Park położony jest bezpośrednio przy szosie Poznań-Murowana Goślina.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolechowie
Niewielki kościółek parafialny położony na skraju parku pałacowego. Na kościółek zaadoptowano kaplicę pochodzącą z 1899 r. (tj. zbudowaną w czasie, gdy Bolechowem władali Szułdrzyńscy). Parafia powstała w roku 1982.
Zdaniem Roweromaniaka od budynku kościoła ciekawszy jest ołtarz polowy.

[Data utworzenia: 04 sierpnia 2009]

Przypisy:
[1] Informacja za przewodnikiem Pawła Andersa z 1997 r.; Roweromaniak nie wie, czy drzewa te rosną nadal; rosły jednak jeszcze w 2002 r.

Powiązania 


Adm.: gmina Czerwonak, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Mapa: [WZKart] 62a (24-34).
Literatura: PZ str. 31, PZiO str. 9, DiP str. 26.