Śrem i okolice
Miejscowości/Rejony: m2105. Błociszewo
, położona na uboczu, na skraju PK Dezyderego Chłapowskiego. Warto zobaczyć: , kaplicę oraz cmentarze: parafialny i przykościelny

Przed rozbiorami wieś zawsze była własnością szlachecką. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1358 i wymienia Jakusza z rodu Ostojów, późniejsymi właścicielami byli Błociszewscy herbu Ostoja, a od XVIII w. Kęszyccy herbu Nałęcz.

Pałac Kęszyckich w Błociszewie
Zgrabny, choć eklektyczny budynek, wzniesiony w 1893 przez Kazimierza Skórzewskiego na obstalunek Florentyny z Chłapowskich Kęszyckiej. Główny korpus piętrowy, poprzedzony gankiem. Skrzydła boczne parterowe z mansardowym poddaszem. Wewnątrz zachował się bogaty wystrój sal (sztukaterie i polichromie ścian). Obecnie w budynku mieści się sanatorium Poznańskiego Osrodka Reumatologicznego.
Pałac leży w centralnej części parku krajobrazowego (XVIII/XIX).

Park pałacowy w Błociszewie
Niewielki (3ha), starannie utrzymany park krajobrazowy powstały w XVIII w. jako ogród barokowy i przekształcony w park nieregularny przez Florentynę z Chłapowskich Kęszycką. Liczne okazy starych drzew.
Pośrodku parku znajduje się eklektyczny pałac, pełniący dzisiaj funkcję sanatorium.

Kościół św. Michała Archanioła w Błociszewie
Szachulcowy sprzed 1736, przebudowany w 1906. Orientowany, z wieżą frontową i wieżyczką na sygnaturkę; z zewnątrz oszalowany. Pierwotnie salowy, obenie jednonawowy z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, powstałym w 1906 r. z przebudowy dawnej zakrystii; podczas przebudowy dostawiono też nową zakrystię i otynkowano wnętrze kościoła. Wieża i wieżyczka na sygnaturkę kryte blaszanymi chełmami, dachy - łupkiem. Wyposażenie wnętrza późnobarokowe (ołtarze) i klasycystyczne (ambona). W ołtarzu głównym (II poł. XVII w.) obraz MB z Dzieciątkiem, w bocznych - obraz Św. Rodziny w prawym i krucyfiks z XVII w. w lewym. Witraże z 1906 r. przedstawiają świetych: Jana Nepomucena, Wojciecha i Floriana. Polichromia stropu z 1939, pędzla Wacława Taranczewskiego ze sceną Pogrom zbuntowanych aniołów pośrodku nawy.
Przy kościele kaplica grobowa Kęszyckich, dzwonnica oraz pomnikowa lipa o obwodzie 460 cm.

[Data utworzenia: 19 lipca 2009, modyfikacja 19 lipca 2013]


m2105. Błociszewo

Powiązania 

Adm.: gmina Śrem, powiat śremski, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Błociszewa: [wszystko], pałac, park oraz kościół.
Mapa: [WZKart] 72b (74-30).
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: AZA str. 207, Lit. 2.9. str. 139, Lit. 9.1. str. 223, DiP str. 24.