Poznań
Miejscowości/Rejony: m1440. Radojewo
Dawniej osobna wieś, od 1987 r. włączona w granice Poznania - stanowi dziś najbardziej na północ wysuniętą część miasta. Niegdysiejsza posiadłość klasztoru cysterek z Owińsk (od XIII w.), po jego kasacie przejęta przez von Treskowów, w których władaniu Radojewo pozostawało do roku 1945 (zachował się dwór, park i cmentarz). Z nadwarciańskiej skarpy roztacza się wspaniały widok na Owińska; w końcu lipca 2023 otwarto w tym miejscu kładkę pieszo-rowerową łączącą Radojewo z Owińskami.

Zespół dworski w Radojewie
Dwór, park i cmentarz rodziny von Treskowów tworzące jedno wspólne założenie dworskie powstałe w I poł. XIX w.

Dwór von Treskowów w Radojewie
Dosyć ponury gmach wybudowany w pocz. XIX w. dla Henryka Baltazara von Treskow, rozbudowany ok. 1825 r. Prosta bryła, wgłębny portyk i wykończenie elewacji nawiązują do klasycyzmu, jednak naczółkowy dach stanowi tutaj zgrzyt architektoniczny, odbierający budowli resztę wdzięku. Pięknie położony na skarpie nad nadwarciańskimi łąkami na skraju rozległego parku. Otoczenie i park zaniedbane, dwór na skraju ruiny (2018).
Dwór stoi na płaśni usypanej sztucznie nad piwnicami i lodownią pałacową. Pd. krawędź płaśni jest wzmocniona murem oporowym, w którym znajdują się okna i drzwi wejściowe do pomieszczeń piwnicznych (wyraźnie przebudowane - pierwotnie otwory okienne i drzwiowe miały zamurowane dzisiaj półokrągłe zwieńczenie). W roku 2018 pomieszczenia te były zajęte przez bezdomnych, o czym świadczył m. in. wstawiony do piwnicy zniszczony tapczan; później Roweromaniak stanu piwnic nie sprawdzał.

Park dworski w Radojewie
Dostępny do zwiedzania, spory (15 ha) lecz zaniedbany park krajobrazowy, położony przy dworze, na Kokoryczowym Wzgórzu.

Kokoryczowe Wzgórze
Wzgórze na zach. (lewym) brzegu Warty w Radojewie, na terenie parku dworskiego von Treskowów. Na jego szczycie znajdują się sztuczne ruiny wieży zbudowane dla uatrakcyjnienia parku, a nieco poniżej szczytu umiejscowiono niewielki cmentarz rodzinny dawnych właścicieli majątku Radojewo.
Nazwa wzgórza nawiązuje do łanów kokoryczy pustej kwitnących wiosną na terenie parku; spotyka się tu również kokorycz pełną.

Cmentarz von Treskowów w Radojewie
Niewielki, nieczynny cmentarzyk rodziny von Treskow założony w XIX w., w ostatnich latach nieco uporządkowany. Cmentarzyk leży na Kokoryczowym Wzgórzu, na terenie dawnego parku dworskiego.

[Data utworzenia: 03 stycznia 2009, modyfikacja 06 listopada 2023]


m1440. Radojewo [wszystko]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia Radojewa: [wszystko], zespół dworski: [wszystko], dwór, park, cmentarz von Treskowów, [pozostałe] oraz pozostałe zdjęcia Radojewa.
Mapa: [WZKart] 62b (20-32).
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 292, PPZ str. 356.
Położenie GPS: 52.49872,16.945724.