Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Kępno
Miejscowości/Rejony: m1306. Antonin
Wieś ok. 10 km pd. od Ostrowa Wlkp., ośrodek turystyczny na wsch. skraju PK Dolina Baryczy, nad jez. Szperek. Zespół pałacu myśliwskiego Radziwiłłów z dużym parkiem krajobrazowym (oddział ostrowskiego muzeum), pomnikiem Chopina, oficynami i grobowcem na wyspie.
Dawna nazwa wsi - Szperek - zmieniona została na dzisiejszą na cześć właściciela Antoniego Radziwiłła w czasie budowy pałacu.

Zespół pałacu myśliwskiego w Antoninie
W skład zespołu wchodzą: pałac, park, grobowiec właścicieli oraz oficyna, tzw. ogrodówka i inne budynki mieszkalne i gospodarcze, obecnie wydzielone z terenu pałacowego i tworzące osobne posesje. W pobliżu pałacu ustawiono pomnik Chopina, upamiętniający pobyt kompozytora w pałacu, nieopodal wznosi się kościół - dawne mauzoleum Radziwiłłów.

Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie
Niezwykły w kształcie drewniany budynek, wzniesiony pośrodku lasów przez Karola Schinkla dla ks. Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego i jego żony Luizy z domu Hohenzollern, bratanicy króla Prus, Ferdynanda II Wielkiego, twórcy potęgi państwa pruskiego. Czterokondygnacyjna budowla, jedna z największych konstrukcji drewnianych w Wielkopolsce, powstała na rzucie zbliżonym do krzyża celtyckiego z ośmiokątnym korpusem centralnym i czterema niższymi o kondygnację bocznymi skrzydłami. Wnętrze korpusu wypełnia duża, trzykondygnacyjna sala reprezentacyjna nakryta stropem, wspartym na jednym, centralnie umieszczonym słupie. Klatka schodowa mieści się w jednym z bocznych skrzydeł i wyprowadza na balkony nad główną salą pełniące funkcje korytarzy prowadzących do pomieszczeń mieszkalnych zajmujących pozostałe skrzydła budynku. Renowacja budynku przeprowadzona w latach 1975-78 z późniejszymi uzupełnieniami nagrodzona została w 1994 r. nagrodą Europa Nostra.

Park pałacowy w Antoninie
Starannie utrzymany park krajobrazowy z 1 ćw. XIX w. , oddział Muzeum Okręgowego Ziemii Kaliskiej - Salon Chopina. Pośrodku parku wznosi się pałac myśliwki, obok niego pomnik Chopina, upamiętniający pobyt kompozytora w pałacu, na wyspie stawu parkowego - grobowiec. Najwspanialszym drewem w parku jest (zdaniem Roweromaniaka) pomnikowy jesion wyniosły o obw. ok. 450 cm, wysokości 28 m, liczący sobie 240 lat (na wsch. od pałacu, w pn.-wsch. części parku.
Teren parku graniczy z rezerwatem Wydymacz. Kończy się przy nim szlak rowerowy Os-1 z Ostrowa Wlkp.

Rezerwat przyrody Wydymacz w Antoninie
Rezerwat leśny utworzony w 1987 r. na pow. 47,86 ha w pobliżu wsi Antonin w celu ochrony zespołu łęgu jesionowo-olszowego z licznymi pomnikowymi drzewami. Rezerwat leży na terenie PK Stawy Milickie, a jego wschodni kraniec graniczy z parkiem przy pałacu myśliwskim Radziwiłłów. Na terenie rezerwatu leży staw o takiej samej nazwie i pow. 10,80 ha. Przez rezerwat prowadzi szlak rowerowy Ostrów - Antonin. Jedną z ciekawostek w rezerwacie jest umierający, mocno pochylony dąb.

Umierający dąb w Antoninie
Duże, wiekowe drzewo stojące (jeszcze - kwiecień 2013) na terenie rezerwatu Wydymacz, mocno pochylone, stanowiące jedną z jego turystycznych atrakcji. Zniszczone przez owady, chylące się ku upadkowi, z odłamaną częścią konarów pokazuje naturalny proces obumierania drzew. Obwód pnia ok. 7 m, wysokość 26 m, wiek ok. 300 lat.

Jezioro Szperek
[1]Pow. 36 ha, piaszczyste plaże, las, ośrodek wypoczynkowy.

[Data utworzenia: 21 lipca 2013]


m13060. Antonin [wybrane]

Przypisy:
[1] Szperek to dawna nazwa Antonina.

Powiązania 


Adm.: gmina Przygodzice, powiat ostrowski, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Antonina: [wszystko], [wybrane], zespół pałacowy ([wszystko], [wybrane], w tym pałac: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze], park, pomnik Chopina, [pozostałe]), kościół ([wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze]), rezerwat Wydymacz, dęby (w rezerwacie i na ul. Dębowej) oraz [pozostałe].
Mapa: [WZKart] 93 (12-98).
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: AZA str. 206, Lit. 9.3. str. 139, DiP str. 11.