Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Kępno / Antonin
Dwory: d1300. Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie
Niezwykły w kształcie drewniany budynek, wzniesiony pośrodku lasów przez Karola Schinkla dla ks. Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego i jego żony Luizy z domu Hohenzollern, bratanicy króla Prus, Ferdynanda II Wielkiego, twórcy potęgi państwa pruskiego. Czterokondygnacyjna budowla, jedna z największych konstrukcji drewnianych w Wielkopolsce, powstała na rzucie zbliżonym do krzyża celtyckiego z ośmiokątnym korpusem centralnym i czterema niższymi o kondygnację bocznymi skrzydłami. Wnętrze korpusu wypełnia duża, trzykondygnacyjna sala reprezentacyjna nakryta stropem, wspartym na jednym, centralnie umieszczonym słupie. Klatka schodowa mieści się w jednym z bocznych skrzydeł i wyprowadza na balkony nad główną salą pełniące funkcje korytarzy prowadzących do pomieszczeń mieszkalnych zajmujących pozostałe skrzydła budynku. Renowacja budynku przeprowadzona w latach 1975-78 z późniejszymi uzupełnieniami nagrodzona została w 1994 r. nagrodą Europa Nostra.

Pałac położony jest w doskonale utrzymanym parku krajobrazowym. Nieopodal pałacu znajdują się: tzw. ogrodówka (oficyna), pomnik Chopina, upamiętniający pobyt kompozytora w pałacu oraz grobowiec Radziwiłłów (na wyspie).
Pałac pełni dzisiaj funkcję restauracji i hotelu.
[Data utworzenia: 21 lipca 2013]


d13000. Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie [wybrane]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Antonina: [wszystko], [wybrane], zespół pałacowy ([wszystko], [wybrane], w tym pałac: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze], park, pomnik Chopina, [pozostałe]), kościół ([wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze]), rezerwat Wydymacz, dęby (w rezerwacie i na ul. Dębowej) oraz [pozostałe].
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: AZA str. 206, Lit. 9.3. str. 139, DiP str. 11.
Rejestr zab.: KS.Z.I.2/28/48 z dnia 06/03/1948.