Okolice Poznania
Miejscowości/Rejony: m1125. Trzcielin
Wieś ok. 5 km na pn.-zach. od Stęszewa i 4 km na pd. od Dopiewa, wielkopolski unikat: we wsi są trzy dworki, które przed wojną miały różnych właścicieli.
Wieś wzmiankowana w dokumentach już w XIV w. (jako Erczlino). W końcu XIV stulecia właścicielami byli bracia Tomisław, Dobiesław i Wierzbięta, piszący się z Trzcielina Trzcielińskimi. W wieku XVI wieś dzieliła się na Trzcielin Większy (Szlachecki) i Trzcielin Mniejszy (Duchowny, należący do kapituły poznańskiej). Pod koniec XVIII w. cała wieś należała do Biskupskich; w wieku XIX istniały trzy odrębne własności trzcielińskie, które pod koniec stulecia skupił Hans Tiedemann. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Tiedemann ponownie podzielił wieś i sprzedał trzem nabywcom - każdemu osobny dwór i gospodarstwo. Jednym z nabywców był płk. Andrzej Kopa, którego imieniem nazwano główną ulicę we wsi, i któremu wystawiono pomnik na głównym skrzyżowaniu (i jedynym ze wszystkimi drogami asfaltowymi).

Dwór Stefana Dąbrowskiego w Trzcielinie
Jeden z trzech dworów we wsi, powstały ok. połowy XIX stulecia. Parterowy z dachem naczółkowym, wystawką i pozornym ryzalitem na osi fasady głównej. Bryła dworu zeszpecona przybudówką gospodarczą. Przedwojennym właścicielem dworu był Stefan Dąbrowski. Dom po remoncie, park zniszczony. W bezpośrednim sąsiedzwie zabudowania folwarku.

Dwór Jana Kowalaka w Trzcielinie
Jeden z trzech dworów we wsi, najładniejszy spośród nich. Parterowy z dachem mansardowym i ciekawie skomponowaną wystawką nad wejściem, poprzedzoną balkonem wspartym na ganku (zeszpeconym kolorem użytej do odmalowania farby). Wzniesiony w pocz. XX w.; Przed wojną stanowił własność Jana Kowalaka. Dom po (częściowym) remoncie, prowadzonym zapewne osobno przez każdego z aktualnych lokatorów i przy widocznym braku gustu (kolor!).

Dwór Andrzeja Kopy w Trzcielinie
Jeden z trzech dworów we wsi, najgorzej zachowany. Nieregularny, składający się z kilku części budynek wzniesiony pod koniec XIX w. Główny korpus piętrowy, opilastrowany, kryty dachem dwuspadowym. Wejście w fasadzie bocznej poprzedzone arkadowym gankiem podtrzymującym balkon (ganek chyba zły chochlik przeniósł budowniczemu z innego projektu - do tego z pewnością nie pasuje). Przedwojenna własność płk. Andrzeja Kopy, obecnego patrona ulicy, przy której się wznosi. Stan budynku zły.

Pomnik płk. Andrzeja Kopy w Trzcielinie
Głaz z tablicą pamiątkową poświęconą pułkownikowi WP Andrzejowi Kopie, najbardziej znanemu mieszkańcowi Trzcielina. Stoi na głównym (i jedynym całkowicie asfaltowym) skrzyżowaniu wsi. Obok pomnika postawiono maszty z flagami: polską, gminną i europejską; nieco dalej ulokowano plac zabaw.

[Data utworzenia: 27 lipca 2009]


m11250. Trzcielin [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Dopiewo, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Trzcielina: [wszystko], [wybrane] i [pozostałe], trzcielińskie dwory: [wszystko], [wybrane], dwór S. Dąbrowskiego, dwór J. Kowalaka i dwór A. Kopy oraz pomnik A. Kopy.
Trasa Rw: O-23.
Mapa: [WZKart] 72b (00-16).
Literatura: DiP str. 395.