Okolice Poznania / Trzcielin
Uzupełnienia: x1100. Dwory w Trzcielinie
Pod koniec XVIII w. cały Trzcielin należał do Biskupskich; w wieku XIX istniały trzy odrębne własności trzcielińskie, które pod koniec stulecia skupił Hans Tiedemann. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Tiedemann ponownie podzielił wieś i sprzedał trzem nabywcom - każdemu osobny dwór i gospodarstwo. W roku 1926 właścicielami majątków byli: Stefan Dąbrowski, Jan Kowalak i Andrzej Kopa. Po wojnie majątki zostały rozparcelowane, lecz dwory przetrwały i pełnią dziś funkcje mieszkalne.

Dwór Stefana Dąbrowskiego w Trzcielinie
Jeden z trzech dworów we wsi, powstały ok. połowy XIX stulecia. Parterowy z dachem naczółkowym, wystawką i pozornym ryzalitem na osi fasady głównej. Bryła dworu zeszpecona przybudówką gospodarczą. Przedwojennym właścicielem dworu był Stefan Dąbrowski. Dom po remoncie, park zniszczony. W bezpośrednim sąsiedzwie zabudowania folwarku.

Dwór Jana Kowalaka w Trzcielinie
Jeden z trzech dworów we wsi, najładniejszy spośród nich. Parterowy z dachem mansardowym i ciekawie skomponowaną wystawką nad wejściem, poprzedzoną balkonem wspartym na ganku (zeszpeconym kolorem użytej do odmalowania farby). Wzniesiony w pocz. XX w.; Przed wojną stanowił własność Jana Kowalaka. Dom po (częściowym) remoncie, prowadzonym zapewne osobno przez każdego z aktualnych lokatorów i przy widocznym braku gustu (kolor!).

Dwór Andrzeja Kopy w Trzcielinie
Jeden z trzech dworów we wsi, najgorzej zachowany. Nieregularny, składający się z kilku części budynek wzniesiony pod koniec XIX w. Główny korpus piętrowy, opilastrowany, kryty dachem dwuspadowym. Wejście w fasadzie bocznej poprzedzone arkadowym gankiem podtrzymującym balkon (ganek chyba zły chochlik przeniósł budowniczemu z innego projektu - do tego z pewnością nie pasuje). Przedwojenna własność płk. Andrzeja Kopy, obecnego patrona ulicy, przy której się wznosi. Stan budynku zły.

[Data utworzenia: 28 lipca 2009]


x11000. Dwory w Trzcielinie [wybrane]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Trzcielina: [wszystko], [wybrane] i [pozostałe], trzcielińskie dwory: [wszystko], [wybrane], dwór S. Dąbrowskiego, dwór J. Kowalaka i dwór A. Kopy oraz pomnik A. Kopy.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 395.