Kościan-Leszno
Miejscowości/Rejony: m0917. Czempiń
Miasto ok. 30 km na pd.-zach. od Poznania. Pierwotnie osada targowa, wzmiankowana jako miasto w 1399 r. Prawa miejskie potwierdził w 1561 Stanisław Górka, wówczas starosta wałecki. Od średniowiecza własność Górków herbu Łodzia, na przełomie XV/XVI w. najmożniejszego rodu w Wielkopolsce, a być może również w całej Polsce. Po śmierci Stanisława, ostatniego z rodu (1552; ówczesy wojewoda poznański), Czempiń przeszedł na własność jego siostrzeńców (Górków-) Czarnkowskich. Następnie we władaniu Szołdrskich, po bankructwie Wiktora Szołdrskiego (1830) aż do II wojny światowej w rękach niemieckich (od 1847 właścicielami byli von Delhaesowie).
Do XVIII w. Czempiń był miastem rolniczym. W XVIII w. nastąpił rozwój rzemiosła, w drugiej poł. XIX w. i na początku XX w. również przemysłu. Do rozwoju miasta przyczyniła się budowa kolei: linii Poznań - Kościan (uruchomiona w 1856 r.) i Czempiń - Śrem (1885 r.; obecnie czynna jedynie w ruchu towarowym).
Najciekawszym zabytkiem Czempinia jest barokowy pałac Szołdrskich. Warto zobaczyć też pobliską kaplicę i położony w centrum kościół.
[Data utworzenia: brak informacji]


Powiązania 

Adm.: gmina Czempiń, powiat kościański, województwo wielkopolskie.
Mapa: [WZKart] 72b (80-20).
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 68, BDW str. 40, AZA str. 210.