Krotoszyn i okolice
Miejscowości/Rejony: m0706. Smolice
Wieś ok. 5 km na zach. od Kobylina istniejąca już w XIII w. (pierwsza zachowana wzmianka pisemna z 1233 mówi o nadaniu wsi Hugonowi z Łodziów). Wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli, przechodząc w roku 1875 w ręce bogatego niemieckiego Żyda - Samsona Wollera i stanowiąc część jego rozległych posiadłości. Majątek Wollera podzielono w 1901 roku pomiędzy jego córki: Smolice otrzymała Helena (żona zubożałego niemieckiego szlachcica von Ziethen), Marii Otyli (księżnej Druckiej-Lubeckiej) przypadł w udziale nieodległy klucz Dłoń. Dla von Ziethenów wzniesiono w istniejącym od XVIII w. parku neobarokowy pałac (1910 r.); w tym czasie właścicielka wsi ufundowała również kościół.

Układ urbanistyczny Smolic
Pochodzący z XVIII-XX w. układ ruralistyczny wsi z zespołem pałacowo-parkowym, folwarkiem, kościołem, cmentarzem i plebanią wpisany został do rejestru zabytków.

Pałac von Ziethenów w Smolicach
Efektowny budynek wzniesiony w pocz. XX w. (ukończony w 1910) dla von Heleny i Leopolda von Ziethenów na terenie istniejącego już w XVIII w. założenia parkowego. Po II wojnie światowej przejęty wraz z majątkiem ziemskim przez Skarb Państwa. Z majątku utworzono Zakład Hodowli Roślin, a z pałacu - siedzibę dyrekcji. Zakład ten[1] pozostaje właścicielem pałacu, parku i majątku ziemskiego do dnia dzisiejszego.

Zespół kościoła parafialnego w Smolicach
W skład zespołu wchodzą: kościół, cmentarz, dwa pawilony, mur z bramami oraz plebania z ogrodem.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Smolicach
Ufundowany w 1909 r. przez Helenę von Ziethen, właścicielkę majątku Smolice. Neobarokowy z wysoką (46 m), czterokondygnacyjną wieżą w fasadzie głównej. Wnętrze neobarokowe, witraże z 1913 r. Przy kościele cmentarz; całość otoczona ceglanym murem z (również ceglanymi) bramami. W pobliżu plebania z ogrodem. Cały zespół kościoła wpisano do rejestru zabytków.

[Data utworzenia: 11 października 2011]


m07060. Smolice [wybrane]

Przypisy:
[1] Abstrahując od formalnych zmian w formie własności.

Powiązania 


Adm.: gmina Kobylin, powiat krotoszyński, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Smolic: [wybrane], zespołu pałacowego ( [wybrane]), pałacu ( [z zewnątrz]), zespołu kościoła par. i samego kościoła.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 351, AZA str. 241, Lit. 9.1. str. 93.
Rejestr zab.: 1307/A z dnia 22/05/1992.