Gniezno i okolice
Miejscowości/Rejony: m0102. Czerniejewo
Początkowo własność królewska (do poł. XIV w.), później miasto prywatne. Prawa miejskie zapewne od 1390. Osią miasta jest al. Pałacowa łącząca pałac z kościołem.
Najciekawszym obiektem w Czerniejewie jest niewątpliwie klasycystyczny pałaczespół pałacowy położony w malowniczym parku. W rynku wznosi się późnogotycki kościół Jana Chrzciciela oraz zabytkowe budynki mieszkalne z XVIII - XIX w. Przed kościołem stoi pomnik ks. Onufrego Kopczyńskiego, "prawodawcy" gramatyki języka polskiego, urodzonego w Czerniejewie w roku 1735.
Na zachód od miasta rozciąga się duży kompleks leśny sięgający aż do pogranicza Puszczy Zielonki (do rejonu Pobiedzisk). W lasach tych utworzono kilka rezerwatów przyrody.
[Data utworzenia: 07 marca 2017]


m01020. Czerniejewo [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Czerniejewo, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Czerniejewa: [wszystko], [wybrane], zespół pałacowy: [wszystko], [wybrane], panoramy pałacu z oficynami, pałac: [wszystko], elewacje frontową i ogrodową, stajnię, wozownię, park: [wszystko], park, stawy i wjazd od pn., ogrodzenie, [pozostałe] fotki z zespołu pałacowego. Zob. także kościół: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze], [wyposażenie], [witraże], pomnik Onufrego Kopczyńskiego, kirkut oraz [pozostałe], zdjęcia miasta.
Mapa: [WZKart] 63a (14-66).
Link zewn.: Wikipedia.
Położenie GPS: 52.426273,17.489070.