Chodzież i okolice
Miejscowości/Rejony: m0022. Jaktorówko
Niewielka osada ok. 6 km na wsch. od Szamocina; dwór, park. W przeszłości Jaktorówko było folwarkiem należącym do klucza jaktorowskiego. Jako samodzielna miejscowość występuje dopiero od 1900 r., kiedy-to folwark wraz z pałacykiem myśliwskim nabył szamociński kupiec, Ernst Selchow.

Pałacyk myśliwski Lipskich w Jaktorówku
Neoklasycystyczny budynek z ok. 1900 r. postawiony dla hr. Jana Lipskiego, właściciela Jaktorowa. Parterowy, podpiwniczony, wzniesiony z cegły na podmurówce z kamienia polnego, kryty dachem łamanym z użytkowym poddaszem. W elewacji frontowej znajduje się wykusz, taras z balkonem, dwuosiowa szachulcowa wystawka, w dachu cztery facjatki. Budynek stoi na skraju sporego parku krajobrazowego.
Na pocz. XX w. budynek nabył szamociński kupiec, Ernst Selchow. Po II wojnie św. przeszedł na własność skarbu państwa. przez pewien czas wykorzystywny był jako pensjonat dla bogatych myśliwych, później pozostawał opuszczony, w styczniu br. (2013) wystawiony na sprzedaż (Roweromaniak nie zna wyniku przetargu).

Park dworski w Jaktorówku
(Częściowo leśny) park krajobrazowy o pow. ok. 16,5 ha, utworzony w 2 poł. XIX w. , rozciągający się niegdyś wokół pałacyku myśliwskiego, jednak dzisiaj w pobliżu samego budynku zniszczony. Na skraju parku znajduje się leśniczówka Wiktorówko oraz drewniane figury żurawia i bielika.

[Data utworzenia: 06 sierpnia 2011]


m00220. Jaktorówko [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Szamocin, powiat chodzieski, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Jaktorówka: [wszystko], [wybrane], [pozostałe], dwór oraz figury w parku: żuraw i bielik.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: Lit. 9.13. str. 69, Lit. 9.3. str. 4.