Małopolska, Tatry i Podhale / Dębno
Kościoły: kpT00. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie
Drewniana świątynia będąca klasycznym przykładem gotyckiej architektury sakralnej na Podhalu, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego unesco. Jednonawowa konstrukcji zrębowej, orientowana. Wzniesiona bez użycia gwoździ z drewna jodłowego i modrzewiowego.
Kościół powstał w II poł. XV w. i do czasu przeprowadzenia szczegółowych badań kościółka w Tarnowie Pałuckim był uważany za najstarszą zachowaną drewnianą świątynię w Polsce. Prezbiterium koscioła, węższe od nawy, jest zamknięte prostokątnie; kruchta z boku. Dach z wieżyczką na sygnaturkę kryty gontem. Wieża z izbicą zwieńczoną drewnianym hełmem pochodzi z 1601 r. Świątynia otoczona jest sobotami, cały teren - ogrodzeniem z gontowym daszkiem i bramami.
Wewnątrz wspaniała gotycka polichromia z ok. 1500 r. zdobiąca sufity, ściany i wyposażenie: ambonę, ławy i parapet chóru. Na belce tęczowej z krucyfiks z ok. 1380 r. oraz figury MB i Świętego Jana Ewangelisty z XVII w. Renesansowy ołtarz główny z gotyckim tryptykiem z pocz. XVI w., dwa boczne ołtarze - barokowe z XVII w. Wiele elementów gotyckiego wyposażenia: ambona i chrzcielnica z drewnianą pokrywą, rzeźby z pocz. XV w., tabernakulum z XIV w., malowana chorągiew wojenna z XVI w. z wizerunkiem Świętego Stanisława. Na ścianie kopia najstarszego polskiego sztalugowego - późnoromańskiego obrazu z 1280 r. (oryginał przeniesiono do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie). W prezbiterium cymbałki z ok. XV w.
[Data utworzenia: brak informacji]


kpT00. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Powiązania 

Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Literatura: AZA str. 556.
Rejestr zab.: 115/8/56 z dnia 28/03/1956.