Województwo świętokrzyskie / Sandomierz
Kościoły: kpS03. Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu
Gotycka z ok. 1360 r., przebudowana w XVII-XVIII w. w duchu baroku i rokoka (wnętrze): barokowa fasada pochodzi z roku 1670, wystrój wnętrza z lat 1708–1776. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono według wytycznych ks. Józefa Karsznickiego dodając m.in. ceglaną okładzinę elewacji. Kościół pełni funkcję katedry od 1818 roku; w 1960 został uznany za bazylikę mniejszą.
Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe i rokokowe. Ołtarz główny późnobarokowy z czarnego inkrustowanego marmuru, ołtarze boczne rokokowe autorstwa M. Polejowskiego). Polichromie w prezbiterium i na ścianach w stylu bizantyjsko-ruskim z 1. poł. XV w., odkrywane stopniowo i odnawiane w latach 1887–1934, na sklepieniu m.in przez Juliusza Makarewicza (1933), w nawach Jana Bukowskiego (1935–1939). Ściany naw bocznych obudowane boazerią z obrazami z lat 1708–1737 z cyklu Martyrologium Romanum, malowanymi przez Karola de Prevot, wśród których znajduje się osławiony, szkalujący Żydów obraz Mord rytualny.

Obraz Mord rytualny w sandomierskiej katedrze
Szkalujący Żydów obraz w sandomierskiej katedrze namalowany pomiędzy latami 1708-37 przez Karola de Prevot na zlecenie kościelne i umieszczony na ścianie nawy bocznej (dzisiejszej) katedry; jest to jeden z obrazów z cyklu Martyrologium Romanum tegoż malarza. Powstał jako "dowód" mordów rytualnych w procesie wytoczonym sandomierskim Żydom w początku XVIII w. Żydów oskarżono o porywanie i zabijanie chrześcijańskich dzieci i dodawanie ich krwi do macy. Zgodnie z kościelną logiką: obrazy w kościele są święte, a więc na pewno prawdziwe, ergo - żydzi zabijali chrześcijańskie dzieci i przerabiali na macę. Oskarżenia takie były powszechne i wielu katolików wierzy w nie do dnia dzisiejszego, chociaż doktryna kościelna oskarżenia takie podobno od dawna potępia. Obecnie obok obrazu znajduje się plakietka potępiająca bezpodstawne oskarżenia Żydów i wskazującą na ich oczywisty nonsens wynikający chociażby z żydowskiego religijnego zakazu spożywania krwi. Jednak odnosi się wrażenie, że plakietkę powieszono bo inaczej nie wypada, a jej treść niekoniecznie odpowiada prawdzie: obraz zamówiono w wieku XVIII, a wg plakietki papieże potępiają oskarżanie Żydów od wieku XIII. Czyli formalnie zakazany

antysemityzm w kościele katolickim zawsze czuł się doskonale

a wszelkie - nawet papieskie - słowa od antysemityzmu się odcinające

to tylko słowa

.

[Data utworzenia: 06 sierpnia 2021]


kpS030. Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu [wybrane]

Powiązania 

Adres: ul. Mariacka.
Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienie: Zespół katedralny w Sandomierzu
Literatura: Lit. 9.18. str. 55.
Rejestr zab.: A.720/1-3 z dnia 09/03/1932.
Położenie GPS: 50.676757,21.749507.